«بررسی روشنگرانه اندیشه‌های مارتین هایدگر»  به چاپ سوم رسید
چاپ سوم کتاب «بررسی روشنگرانه اندیشه‌های مارتین هایدگر» نوشته والتر بیمل با ترجمه بیژن عبدالکریمی از سوی انتشارات سروش منتشر شد.

به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از فارس، مارتین هایدگر را بزرگ‌ترین فیلسوف آلمانی معاصر دانسته‌اند که در تفکّر فلسفی قرن 20 م. نفوذ فراوان کرده است. هایدگر فلسفه را در شهر فرایبورگ فرا گرفت و تحت تأثیر ادموند هوسرل و فلسفة پدیدارشناسی او واقع شد. هایدگر در 1923 م. در ماربورگ به مقام استادی در فلسفه رسید و در 1927 م. قسمت اوّل کتاب «هستی و زمان» را منتشر ساخت که معروف‌ترین اثر فلسفی اوست. آثار مهم او عبارت اند از: مابعدالطبیعه چیست؟ درباره ذات حقیقت، مبدأ اثر هنری، درباب اومانیسم، پرسش از فناوری، ماهیت زبان و پایان فلسفه. دربارة هایدگر عقاید و آرا مختلف است. اساس فلسفه هایدگر بر وجود و علم الوجود است امّا او وجود را همچون فیلسوفان گذشته (از افلاطون تا زمان معاصر) در نظر نمی‌گیرد و آن را ذات و جوهر و حتی موجود نمی‌داند.

کتاب حاضر ترجمه فارسی کتاب والتر بیمل، هایدگرشناس مشهور و برجسته آلمانی است. بیمل به دلیل انس و همزبانی اش با تفکر هایدگر و نیز به سبب تسلط بسیار چشمگیرش بر آثار وی، در این کتاب به خوبی توانسته است تفسیر فشرده و در عین حال نسبتا جامعی درباره پاره ای از برجسته‌ترین و مهم‌ترین آثار هایدگر مفاهیم کلیدی آنها به دست دهد.

تمام تلاش مترجم در این کتاب بر این بوده است که حتی المقدور از دشوارهایی که نه نتیجه منطقی تفکر هایدگر، بلکه به دلیل کاستی‌ها و نقصان‌های حاصل از ترجمه مترجمان است بکاهد. ترجمه آثار مربوط به هایدگر، بی آنکه خود مترجم در مسیر حرکت تفکر وی قرار گیرد، امکان ناپذیر است؛ لذا هیچ ترجمه تحت اللفظی و واژه به واژه ای از آثار هایدگر و تفسیرهای این آثار نمی‌تواند منتقل کننده معانی و مفاهیم موجود در تفکر او باشد.

خواننده کتاب باید به نحوی آشکار دریابد که در این کتاب صرفا پاره‌هایی از تفکر هایدگر را می‌توان شرح و تفسیر کرد. این شرح در صورتی وظیفه خویش را به انجام رسانده است که بتواند خواننده قادر سازد تا دریابد که دستاورد خلاق هایدگر قابل تاویل و تحویل به پاره ای از همین تکه پاره‌هایی نیست که در این کتاب به عنوان مثال بیان شده، و اینکه این شرح و تفسیرها صرفا به منزله مثال‌هایی از اثری است که فی نفسه بی سابقه و یگانه است.    

این اثر فلسفی در 10 فصل با عناوین تاثیر هایدگر، سیر تحول اندیشه هایدگر، محورهای اصلی تفکر هایدگر، پرسش درباره وجود در افق زمان، مسئله حقیقت در کتاب، هنر و اَلثیا، حیث انسانی آدمی، اَلثیا و ماهیت تکنولوژی، شعر تفکر و زبان و اَلثیا- موضوع تفکر، به نگارش درآمده است.

چاپ سوم این کتاب با قیمت 17هزار تومان و در 288 صفحه از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :