برای 102 سالگی نویسنده «سالار مگس‌ها»
 «ویلیام گلدینگ» شاعر، رمان‌ و نمایشنامه‌نویس انگلیسی و برنده‌ی جوایز نوبل و پولیتزر 102 سال پیش در نوزدهم سپتامبر دیده به جهان گشود.

به گزارش شهرکتاب اینترنتی و به نقل از ایسنا، سر ویلیام جرالد گلدینگ - نویسنده و شاعر سرشناس انگلیسی - بود که بیشتر برای نگارش رمان «سالار مگس‌ها» شهرت دارد.

وی که جوایز ارزشمندی چون نوبل ادبیات و بوکر را در کارنامه‌ی خود دارد، تحصیلات آکادمیک خود را در رشته علوم تجربی دانشگاه آکسفورد در سال 1930 آغاز کرد. گلدینگ پس از دو سال از این رشته انصراف داد و به تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی روی آورد.

این چهره سرشناس سال 1934 نخستین کتاب خود را با نام «اشعار» به چاپ رساند. گلدینگ در سپتامبر 1953 دست‌نوشته‌ای را به انتشارات معروف «فیبر اند فیبر» سپرد اما کار او مورد پذیرش قرار نگرفت. وی بعدها رمانش را به ناشری دیگر تسلیم کرد و حذفیات بسیاری را به جان خرید تا این که سرانجام در سال 1954 آن را با عنوان «سلطان مگس‌ها» به زیر چاپ برد. پس از آن، دیگر رمان‌های گلدینگ با نام‌های «وارثان»، «پینچر مارتین» و «سقوط آزاد» یکی پس از دیگری منتشر شدند.

موفقیت او در حوزه نشر موجب شد، وی از شغل تدریس در مدرسه «بیشاپ وردزورث» کناره‌گیری کند و یک سال را به عنوان استاد میهمان در کالج «هولینز» آمریکا سپری می‌کند.

گلدینگ در سال 1979 به عنوان برنده جایزه یادبود «جیمز تیت بلک» شد و یک سال پس از آن بوکر را به دست آورد.

انتصاب او به عنوان برنده نوبل ادبیات 1983 امری بحث‌برانگیز بود؛ به نوشته‌ی فرهنگ لغت زندگینامه ملی آکسفورد، این اقدام یک رویداد غیرمنتظره و جنجالی بود چرا که اکثر منتقدان و چهره‌های آکادمیک انگلیسی «گراهام گرین» و «آنتونی بورخس» را به گلدینگ ترجیح می‌دادند.

اواخر قرن بیستم اوج شکوفایی حرفه‌ای گلدینگ بود. نام وی در تمام قاره‌ی اروپا به ویژه کشورهای بلژیک، هلند، آلمان و فرانسه شناخته شده بود.

خالق «سالار مگس‌ها» در آثار داستانی‌اش بسیار از تلمیح و اشاره به ادبیات کلاسیک، اساطیر و نمادگرایی مذهبی بهره می‌برد. معروفترین کتاب او به مقابله‌ی وحشی‌گری (بربریسم) و جنگ می‌پردازد و ایهام اخلاقی و شکنندگی مدنیت را به خوبی نمایان می‌کند.

«تاریکی مشهود»، «نوک قله»، «خدای عقرب»، «پروانه برنجی»، «هرم» و «به سوی انتهای زمین» از دیگر رمان‌های معروف گلدینگ هستند. این نویسنده انگلیسی که در نگارش نمایشنامه و آثار غیرداستانی نیز دستی داشت، سال 1993 بر اثر بیماری قلبی درگذشت. 
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :