باز هم «تفرج صنع» و «قمار عاشقانه» با سروش برای نهمین و پانزدهمین چاپ، پس از پنج سال منتشر شدند
چاپ نهم کتاب «تفرج صنع» و پانزدهمین چاپ «قمار عاشقانه» از تالیفات عبدالکریم سروش منتشر و روانه بازار کتاب شدند. چاپ پیشین این دو اثر در سال 1388 صورت گرفته بود.

به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از ایبنا، «تفرج صنع» و «قمار عاشقانه» دو کتاب تالیفی عبدالکریم سروش است که به ترتیب نهمین و پانزدهمین چاپ آن چندی پیش روانه بازار اندیشه شد. 


«تفرج صنع» با عنوان فرعی «گفتارهایی در اخلاق و صنعت و علم انسانی» مجموعه برخی مقالات و گفت‌وگوهای مطبوعاتی عبدالکریم سروش در موضوعات علم اخلاق، فلسفه علم و تکنولوژی و علوم انسانی است. این کتاب برای نخستین بار در سال 1365 در دسترس مخاطبان قرار گرفت. 

عناوین بخش‌های مختلف این کتاب به ترتیب عبارت‌اند از «موضوع، روش، اعتبار، مسائل و مشکلات علوم انسانی»، «علوم انسانی در نظام دانشگاهی»،‌ »هویت تاریخی و اجتماعی علم»، «غربیان و حُسن و قبح اطوار آنان»، «وجود و ماهیت غرب»، «از تاریخ بیاموزیم»، «صناعت و قناعت: تاملی در بدی و نیکی نظام تکنیکی»، «علامه طباطبایی فیلسوفی در فرهنگ ما»، «بحث تطبیقی درباره ادراکات اعتباری»،‌ «مرتضی مطهری احیاکننده‌ای در عصر جدید»، «مطهری و مسئله باید و است»،‌ «مبانی منطقی استقرا از نظر شهید آیت‌الله محمدباقر صدر». 

نهمین چاپ «تفرج صنع» با شمارگان دو هزار نسخه در 544 صفحه به بهای 21 هزار تومان از سوی موسسه فرهنگی صراط منتشر شده است. چاپ پیشین (هشتم) این کتاب نیز در تابستان 1388 با شمارگان هزار و 500 نسخه به بهای چهار هزار و 700 تومان منتشر شده بود.


«قمار عاشقانه»

«قمار عاشقانه» تاملات و تاویل‌های سروش از تفکر مولانا جلال‌الدین محمد بلخی است. نخستین انتشار این کتاب در زمستان 1379 با شمارگان 10 هزار نسخه به بهای هزار و 500 تومان منتشر شده بود. 

«قمار عاشقانه» 10 فصل دارد که عناوین آن به ترتیب عبارت‌اند از «قمار عاشقانه»، «مولوی و تصوّف عشقی»، «غم عاشقی و خنده معشوقی»، «خنده نمکین خداوند»، «شمس و مولانا»، «تأویل در مثنوی»، «حسین‌ بن علی و جلال‌الدین رومی»، «قصه موسی و شبان و رازهای نهان»، «دریا و آفتاب در شعر مولوی» و «داستان معاویه و ابلیس». 

سروش در بخشی از مقدمه خود بر این کتاب نوشته است: «این کتاب شرح جهش جانانه و جنون‌آمیز جان جوانمردی است که پیش از آنکه صبح معرفت از مشرق سرّش بردمد و «شمس» عشق در افق اقبالش طالع شود، زاهدی با ترس، سجاده‌نشینی باوقار، شیخی زیرک، مرده‌ای گریان و شمع جمع منبلان بود و وقتی در چنگال شیری «شیخ‌‌گیر» افتاد و دولت عشق را نصیب برد، زنده‌ای خندان، عاشقی پرّان، یوسفی یوسف ‌زاینده و آفتابی بی‌سایه شد و این همه را وامدار آن بود که دلیرانه و کریمانه و فارغ از بندگی و سلطنت و شریعت و ملت تن به قضای عشق داد و پا در قماری عاشقانه نهاد.» 

موسسه فرهنگی صراط پانزدهمین چاپ «قمار عاشقانه» را با شمارگان دو هزار نسخه در 330 صفحه به بهای 16 هزار و 900 تومان روانه بازار کتاب کرده است. گفتنی است که چاپ پیشین (چهاردهم) این کتاب در سال 1388 با شمارگان سه هزار نسخه به بهای پنج هزار و 400 تومان منتشر شده بود.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :