«این ماجرا» روی پیشخان کتابفروشی‌ها
به گزارش شهر کتاب اینترنتی به نقل از کتاب ایران(ایبنا) ؛ «این ماجرا» مجموعه‌ای از بیست و یک داستان کوتاه  در 67 صفحه است.

 اغلب داستان‌های مجموعه «این ماجرا» داستان‌های یک، دو صفحه‌ هستند که گرچه شاید نتوان نام بیشتر آنها را داستان کوتاه یا حتی مینی‌مال گذاشت اما بر تلاش نویسنده در رسیدن به روایتی متفاوت هم نمی توان چشم بست؛ روایتی که البته - و شاید به تعمد یا به هر دلیل نامعلوم – از لغزش ها و ناهمواری های زبانی خالی نیست.

« تا به یاد داشته ام کارقبلی این بوده بود. چند قبل تر از من مبادرت به این کار داشته اند و سپرده بودند به من و چون سالها می گذشت...» 

و گاه تو را به یاد برخی تفنن ها و تجربه های نثر معاصر نیز می اندازد.

« از کلیه شهروندان همیشه حاضر در صحنه دعوت می شود که در مسابقه ای به منظور دوخت و دوز کیسه ای نفیس با طرحی شایان جهت پوشاندن معضل اسب یعقوب لیث صفاری (سردار گذشته ملی) شرکت نمایند.»

ابداع دیگر نویسنده (البته تنها از باب تمثیل) پرده خوانی و نقش زدن در میانه نقل است. در برخی داستان‌ها به سنت پرده خوانی نقشی ناگاه نقلی را تکمیل می کند. این شیوه ابداعی یا تفننی یا هر چه نامش هست، به جای آن که تو را بیشتر در گیر متن کند (البته چنانچه اصولاً درگیر آن شده باشی) چشم انداز دیگری در برابرت می گشاید. بگذریم که رفتارت در برابر آن نه به رفتار بیننده یک طرح یا نقاشی شبیه باشد و نه به رفتار خواننده یک اثر خلاقه ادبی. بی گمان اما تو را به چالشی فرامی خواند و دست کم برای لحظاتی به تاملی - اگر چه نه از جنس ادبیات - وامی دارد. 

«این ماجرا» نوشته مهران آبادی است و نشر بوتیمار آن را با شمارگان هزار نسخه و به قیمت پنج‌هزار و 500 تومان چاپ  روی پیشخان کتابفروشی‌ها برده است.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :