«اندوه مونالیزا»ی شاهرخ گیوا در فروشگاه اینترنتی شهرکتاب
رمان جدید شاهرخ گیوا با نام «اندوه مونالیزا» منتشر شد.

به گزارش شهرکتاب اینترنتی، این نویسنده درباره این رمان و شباهتش به نام رمان پیشینش «مونالیزای منتشر»، به خبرنگار ایسنا، گفت: این رمان به لحاظ قصه و شخصیت‌های قصه به کار قبلی ربطی ندارد و تنها ارتباط این دو رمان به لحاظ مضمون است که این رمان هم مانند کار قبلی نوعی نقد سیاسی و اجتماعی است.

او افزود: رمان «مونالیزای منتشر» به دوره قاجار و دوره پهلوی اول و رمان «اندوه مونالیزا» به دوره پهلوی دوم و اوایل انقلاب می‌پردازد. همچنین زیر لایه‌ داستانی به نوعی نقد سیاسی و اجتماعی توجه دارد.

در پشت جلد کتاب «اندوه مونالیزا» آمده است:

«دوستی‌ها، هر چقدر هم پایدار، عاقبت ‌جایی بر سر اتفاقی کوچک یا بزرگ به انتها می‌رسد. خب، تقصیر را هم نمی‌شود به گردن کسی انداخت. حتا به گردن تقدیر. شاید هم بشود؛ نمی‌دانم. باید وجدان بی‌طرف بود این‌طور وقت‌ها. خب، زندگی همین است و همین شکلی‌ست. از آن انفجار بیگ‌بنگ و از ازل بگیر تا... تا به ابد. هیچ چیز و هیچ‌کس را هم نمی‌شود تقصیرکار دانست. شاید هم این من هستم که درست فکر نمی‌کنم. شاید مثل فیلم‌های کیمیایی باید یخه‌ی یکی را چسبید، کوبیدش کنج دیوار، چاقو را گذاشت زیر گلوش و فریاد زد: «آی تو بودی، توِ ناکس بودی که باعث شدی برن. لامصب، تو بودی که جدایی انداختی بین ما.» اما چه فایده؟ حالا سال‌هاست که حتا اسم‌های یکدیگر را به‌زحمت به خاطر می‌آوریم. نه فقط سهیلا و عباس را؛ خیلی‌هامان خیلی سال است که این شکلی شده‌ایم. گاهی فکر می‌کنم زندگی چقدر گوشه‌های گنگ و گره‌های کور دارد، و با هیچ دندانی هم نمی‌شود این گره‌ها را باز کرد، حتا دندان پلنگ.»

این رمان در 196 صفحه با شمارگان 1200 نسخه و قیمت 9500 تومان در نشر زاوش منتشر شده است.

گیوا همچنین درباره رمان دیگرش که نگارش آن را به پایان رسانده است، گفت: این رمان «فیل‌ها» نام دارد که آن را تحویل نشر ققنوس داده‌ام و مراحل دریافت مجوز را طی می‌کند. رمان ماجرای یک آدم منزوی است که دنیای محدودی دارد و یکی از دغدغه‌های زندگی‌اش، جمع کردن اسکناس‌هایی است که مردم روی آن‌ها چیزهایی نوشته‌اند و این جمله‌ها ما را به دغدغه‌های این آدم می‌برد و شاهد تحولی در او هستیم.

پیش‌تر، «مونالیزای منتشر» در دهمین دوره‌ی جایزه‌ی مهرگان ادب برگزیده و در ششمین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی «واو» (ویژه‌ی آثار داستانی متفاوت) تقدیر و به عنوان نامزد جایزه‌ی نویسندگان و منتقدان مطبوعات معرفی شده بود.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :