اندرو پرستون جایزه چارلز تیلور 2013 را از آن خود کرد
جایزه چارلز تیلور کانادا که به بهترین کتاب غیرداستانی تعلق می گیرد، از میان فهرست نهایی خود، کتاب اندرو پرستون را به عنوان بهترین کتاب غیرداستانی سال انتخاب کرد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از نشنال پست، داوران این جایزه دیروز دوشنبه اندرو پرستون تاریخ نگار را برای نوشتن کتابی با عنوان «شمشیر روح، سپر سرنوشت: مذهب در جنگ آمریکا و دیپلماسی » به عنوان برنده این جایزه 25 هزار دلاری معرفی کردند.

این کتاب که با تمرکز بر دیپلماسی طولانی مدت آمریکا نوشته شده موفق شد تا چهار کتاب قدرتمند دیگر سال را پشت سر بگذارد.

پرستون در مراسم دریافت جایزه خود با تاکید بر اهمیت شخصی فوق العاده ای که این جایزه برایش دارد، گفت اصلا تصور نمی کرد به عنوان برنده انتخاب شود.

او که دانش آموخته رشته تاریخ در دانشگاه تورنتو است در کلر کالج کمبریج به تدریس در رشته تاریخ آمریکا مشغول است. او که تجربه حضور در جنگ ویتنام را نیز دارد و یکی از افرادی است که درباره جایگاه مذهب در سیاست های آمریکا در جنگ دوم عراق تحقیق می کند، این حوزه را بسیار وسیع تر از آنچه از قبل تصور می کرد، خواند. او می گوید وقتی شروع به نوشتن این کتاب کرد، موضوع بزرگتر و بزرگتر شد و خیلی از ایده ابتدایی نگارش آن فراتر رفت.

پرستون می گوید 9 سال زمان برای نوشتن این کتاب صرف کرده است. هر چند تاریخ نگاران دیگری هم بوده اند که به نقشی که مذهب در سیاست های آمریکا دارد اشاره کرده اند، اما هیچیک از آن ها از زاویه دید پرستون به این مساله نگاه نکرده است.

او در کتابش نتیجه می گیرد: «موضوع های مذهبی امروز حتی بیشتر از 200سال یپش مورد توجه هستند» و می افزاید : مذهب هنوز نقشی بنیانی در سیاست های پیش رونده امروزی آمریکا ایفا می کند.

گرچه جایزه چارلز تیلور گران ترین جایزه برای آثار غیرداستانی در کاندا نیست اما اعتبار این جایزه 25 هزار دلاری بسیار زیاد است. جایزه چارلز تیلور به هر یک از نامزدهای راه یافته به بخش نهایی نیز 2500 دلار اهدا می کند.

درمراسم دیشب از پرستون دعوت شد تا در جشنواره بین المللی نویسندگان تورنتو 2013 که در ماه اکتبر(مهر) برگزار می شود، به روخوانی اثر خود بپردازد.

فهرست نهایی این جایزه با بررسی 129 کتاب و از میان یک فهرست اولیه که شامل نام 15 اثر بود، به دست آمد. «پیگیری کمال: زندگی سلیا فرانکا» نوشته کارول بیشاپ گوین از تورنتو، «اربابان جنگ: بوردن، مکنزی کینگ و جنگ‌های جهانی کانادا» نوشته تیم کوک از اوتاوا، «سفر بدون نقشه: زندگی پی.کی» نوشته ساندرا دجوا از ونکوور دیگر نامزدهای این فهرست بودند.

«لئوناردو و شام آخر» نوشته راس کینگ از آکسفورد دیگر نامزد مرحله نهایی بود که با دریافت جایزه فرماندار کل کانادا به یکی از مهم ترین آثار غیرداستانی سال بدل شده بود و به عنوان رقیب مهمی برای پرستون مطرح بود.

این جایزه که امسال دوازدهمین دوره خود را برگزار کرد، به یاد چارلز تیلور نویسنده کتاب «6 سفر: یک الگوی کانادایی» هر سال اهدا می شود و به نویسنده ای تعلق می گیرد که بهترین کتاب انگلیسی زبان با سبک نوشتاری عالی را که به شکل گیری تفکری متفاوت نسبت به جهان اطرافمان کمک کند، نوشته باشد.

سال پیش اندرو وستول زیست شناس برای نوشتن کتابی درباره زندگی شامپانزه های در معرض خطر، به عنوان برنده این جایزه انتخاب شد و نام کتاب «شامپانزه های پناهگاه جانوران: داستان کانادایی جهش و بهبودی» را به عنوان برنده 2012 این جایزه ثبت کرد.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :