انتشار کتاب اسلام و دموکراسی؛ بررسی سازگاری و قرابت اسلام و دموکراسی
کتاب «اسلام و دموکراسی» از سوی نشر پرسمان منتشر شد. مهدی حجت‌شمامی در این اثر مقالاتی را در حوزه گفتمان میان سنت و مدرنیته در راستای بررسی سازگاری و قرابت اسلام و دموکراسی ترجمه و تدوین کرده است.

به گزارش شهرکتاب اینترنتی، حجت‌شمامی، دکترای علوم سیاسی در گفت‌وگو با ایبنا، بیان کرد: نزدیک به دو سالی می‌شود که گفتمان سنگینی در قالب مجادله در جهان به ویژه جهان سوم و ایران در حوزه سنت و مدرنیته پدید آمده است. بخش عظیمی از این مجادله به رابطه میان اسلام و دموکراسی باز می‌گردد. از این رو تصمیم گرفتم با انتخاب مقالاتی از نظریه‌پردازان جهان و ترجمه آن‌ها تا حدی به مساله یاد شده بپردازم. 

وی مجادله ایجاد شده را فرهنگی، فلسفی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ارزیابی کرد و گفت: با این اعتقاد در کتابم دو مولفه این گفتمان را به بحث و بررسی گذاشتم و میزان قرابت یا سازگاری اسلام را به عنوان گفتمان سنت که توانسته خود را در عصر پست مدرن هم بازتولید کند و نسبت را با دموکراسی که از دیگر مولفه‌های بنیادین سیاسی گفتمان مدرنیته محسوب می‌شود، بررسی کردم. 

مترجم و تدوینگر کتاب «اسلام و دموکراسی» درباره محتوای اثرش عنوان کرد: نویسندگان هریک از مقالات هفده‌گانه این کتاب، متفکرانی از کل جهان‌اند تا ما ایرانیان علاوه بر دیدگاه‌های داخلی با نگاه بیرونی درباره رابطه اسلام و دموکراسی بیشتر آشنا شویم. شاید برای مخاطبان و محققان داخلی شایان توجه باشد که بدانند در خارج از مرزهای ایران نظریه‌پردازان چگونه به ارتباط اسلام و دموکراسی می‌نگرند و آن را رازیابی می‌کنند. 

وی در پایان عنوان کرد: کتاب «اسلام و دموکراسی» نخستین جلد از مجموعه‌ای شش جلدی به شمار می‌آید که قرار است در همین زمینه به همت انتشارات پرسمان منتشر و روانه بازار نشر شوند.

کتاب حاضر شامل مقالات متعددی در زمینه سازگاری یا ناسازگاری اسلام و دموکراسی به قلم اندیشمندانی مانند «آمارتیاسین»،‌ «چارلز کوزمن»،‌ «عمر جاهه»،‌ »بابی سعید»،‌ «اصغر علی انجینیر» و «رضوان مصمودی» است.

در مقدمه این کتاب که ناشر بخشی از آن را برای چاپ در پشت جلد انتخاب کرده، آمده است: «بر خلاف گفتمان سنت که حکومت‌ها ارباب و مردم رعیت بودند، امروزه در گفتمان مدرن و در نظام‌های دموکراتیک این دولت‌ها هستند که رعیت مردمند و هرگاه به وظیفه خود مبنی بر تامین حداقل زندگی این جهانی آن‌ها به نحوی مطلوب عمل نکنند، عزل خواهند شد. 

رابطه دین و دموکراسی از مباحث داغ و بسیار مهم جوامع دینی است و جامعه ما نیز از آن مستثنی نیست. دیدگاه‌های مختلفی در این خصوص وجود دارد. گروهی دموکراسی را بر نمی‌تابند زیرا آن را مخالف موازین دینی می‌پندارند. برخی دیگر آن را تنها نظامی می‌دانند که ارزش‌های دینی در آن امکان تحقق دارند...» 

نخستین چاپ کتاب «اسلام و دموکراسی» را نشر پرسمان با شمارگان دو هزار نسخه در 300 صفحه به بهای 10 هزار تومان روانه بازار نشر کرده است. شما می توانید این کتاب را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی شهرکتاب سفارش دهید.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :