انتشار چاپ پنجم مجموعه داستان «دریاروندگان جزیره آبی‌تر» عباس معروفی
چاپ پنجم مجموعه داستان «دریاروندگان جزیره آبی‌تر» نوشته عباس معروفی منتشر شد. این کتاب برای نخستین بار در سال 82 از سوی نشر ققنوس به چاپ رسید.

به گزارش شهرکتاب اینترنتی و به نقل از ایبنا، غیر از «دریاروندگان جزیره آبی‌تر» این کتاب در برگیرنده چهار داستان با عنوان‌های «عطریاس»، «آخرین نسل برتر»، «برش‌های کوچک» و «چند داستان دیگر» است. 

داستان «دریاروندگان جزیره آبی‌تر» درباره جوانان بومی جزیره‌ای است که برای صید مروارید به اعماق خلیج فارس می‌روند. آنان برای مرد غریبه‌ای مروارید صید می‌کنند و او هم پول غذای آن‌ها را می‌پردازد. معلوم نیست این مرد از کجا آمده و چه می‌خواهد. یک روز گرم سر و کله‌اش پیدا می‌شود و اهالی جزیره محو تماشای او می‌شوند. نگاه مرموز مرد تا پایان در داستان هویداست و بر آن سایه انداخته است .  

در بخشی از داستان «عطریاس» این مجموعه نیز می‌خوانیم:«گفت:«فریدون، مادرت مرد.می دونی؟» 
گفتم:«مادر من؟»
«آره، بی چاره مادرت مرد.» 
یک ماشین می خواست رد شود، طاووس خودش را کنار دیوار گرفت و گفت: «بیا این ور بذار رد بشه.» من نگاهش می کردم. پره های بینی اش می پرید، دست هاش می لرزید و نمی توانست خودش را کنترل کند. بعد که ماشین گذشت گفتم: 
«نفهمیدم چی گفتی.»
گفت:«هیچی، مادرت مرد.» 
گفتم:«کی؟»
گفت»آره، همین ده دوازده روز پیش، چند روز بعد از رفتن تو. یه روز فهمیدم که مرده. خدا بیامرزه، چه زن خوبی بود.»
گفتم:«راست میگی؟» 
گفت:«آره، آره، اما یه وقت غصه نخوری!»
کلید را به در انداختم و گفتم:«راستی طاووس، از آنت چه خبر؟» 

انتشارات ققنوس چاپ پنجم «دریاروندگان جزیره آبی‌تر» را با شمارگان سه هزار و 300 نسخه و بهای پنج‌هزار و 400 تومان منتشر کرده است. چاپ نخست این مجموعه داستان هم سال 1382 از سوی انتشارات ققنوس روانه بازار نشر شد. 

عباس معروفی، متولد 1336،‌ داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، ناشر و روزنامه‌نگار است. وی از شاگردان صاحب‌نام هوشنگ گلشیری بود. معروفی اکنون ساکن آلمان است و به عنوان بنیان‌گذار موسسه فرهنگی «خانه هنر و ادبیات هدایت» در برلین شناخته می‌شود. 

مشهورترین اثر وی «سمفونی مردگان» است که سال 1368 از سوی نشر ققنوس چاپ شد. غیر از این کتاب، «سال بلوا»، «پیکر فرهاد»‌ و «فریدون سه پسر داشت» برخی آثار معروف این نویسنده به شمار می‌آیند.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :