انتشار روایتی داستانی از زندگی قهرمان گمنام ملی در «روزگار تفنگ»
نخستین رمان حبیب خدادادزاده با عنوان «روزگار تفنگ» با درون مایه ضد استعماری منتشر شد.


به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از مهر، نخستین رمان حبیب خدادادزاده با عنوان «روزگار تفنگ» با درون‌مایه‌ای تاریخی و ضداستبدادی از سوی نشر آموت منتشر شد.


داستان این رمان حول شخصیت فردی با عنوان نعمت می‌گذرد که جوانی است عاصیِ و اهل دزفول‌. او وقتی می‌بیند انگلیسی‌ها با این سیاست که هرچه مردم گرسنه‌تر باشند، کمتر عصیان می‌کنند، گندم‌هایشان را می‌خرند و به آتش می‌کشند، دست به شورش می‌زند و تفنگ به دست می‌گیرد و علیه چپاول‌گران قد علم می‌کند.


نعمت در ادامه داستان و پس از ازدواج، قول می‌دهد که تفنگش را به زمین بگذارد ِ‌ اما او نمی‌تواند آن‌ همه ظلم را تحمل کند، دوباره تفنگ در دست می‌گیرد و در مقابل قشون انگلیسی به پا می‌خیزد.


به گفته نویسنده این رمان «نعمت علایی» در روزگار تفنگ شخصیتی حقیقی است که یک قرن پیش با انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها جنگید و روزگاری از سردشت و شهیون تا دزفول زیر سم اسب‌های او و یارانش بود که غیرتمندانه از ناموس این مردم دفاع کردند و در این راه جان دادند و به همین خاطر رمان «روزگار تفنگ» داستان یکی از سَمبل‌های مبارزاتی جنوب ایران علیه بیگانگان است.


حبیب خدادادزاده
در این رمان، این شخصیت تاریخی  را از پس غبار سالیان بیرون کشیده و به مدد کلمات باردیگر زنده کرده است.


از ورای روزگار تفنگ، به آسانی و زیبایی می توان به یک قرن گذشته‌ دزفول سفر کرد و دیدنی‌هایی دید که یقینا تا مدت‌ها از ذهن خارج نخواهد شد.

»روزگار تفنگ» نوشته نویسنده‌ای ناشناس است که با اولین رمانش توانست پیش از انتشار کتاب، برنده جایزه رمان اول ماندگار شود.


رمان‌های «نسکافه با عطر کاهگل» (م. آرام)، «آیدا می‌دود» (سمیه فرهمندیان)، «غزل شیرین عشق» (لیلا عباسعلیزاده) از جمله رمان‌های برگزیده در جایزه رمان اول ماندگار، پیش از این در نشر آموت منتشر شده‌اند.


 به زودی رمان‌های «رقص کلاغ روی شانه‌های مترسک» (سمیرا ابوترابی) و «چهارزن» (محمداسماعیل حاجی‌علیان) از این سری منتشر می‌شوند.


نشر آموت رمان روزگار تفنگ را در 272 صفحه و با قیمت 15 هزار تومان منتشر کرده است.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :