انتشار داستان‌های نادر ابراهیمی درباره نوجوانان انقلابی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، زنده‌یاد نادر ابراهیمی در میان آثارش پنج اثر با موضوع انقلاب دارد. وی این کتاب‌ها را با عنوان‌های «نیروی هوایی»، «پدر چرا توی خانه مانده است»، «برادرت را صدا کن»، «جای او خالی» و «سحرگاهان همافران اعدام می‌شوند» به همراه یک کتاب دیگر در سال‌های نخستین انقلاب توسط نشر فردین منتشر کرد و سپس پنج جلد آن‌ها در سال 1373 توسط حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شد.

نادر ابراهیمی تصمیم گرفت این پنج جلد کتاب را با تصویر‌سازی جدید برای گروه سنی نوجوان منتشر کند،‌ اما پایان یافتن زندگی اش این فرصت را به او نداد. پس از در گذشت این نویسنده، انتشارات سوره مهر برای تجدید چاپ این پنج جلد با فرزانه منصوری، همسر وی به توافق رسید.

فرزانه منصوری، همسر نادر ابراهیمی در پاسخ به این پرسش که «چه اتفاقی باعث شد تا نادر ابراهیمی این کتاب‌ها را بنویسد و منتشر کند؟» گفت: نامه‌هایی شامل حرف‌های نوجوانان در اوج انقلاب، از تمام نقاط کشور برای نادر فرستاده می‌شد. این متن‌ها نگاه کودکان و نوجوانان را به انقلاب بازگو می‌کرد. نادر، برای نوشتن این کتاب‌ها حدود بیست نامه‌ در اختیار داشت، برخی نامه‌ها توسط بچه‌ها فرستاده شده بود یا آن که نادر در سفر‌هایش با آن‌ها آشنا شده بود. بنابراین در داستان این کتاب‌ها بچه‌ها نقش اصلی را دارند.

منصوری با بیان این که ابراهیمی نخستین بار تمام داستان‌های شش کتاب انقلابش را با خط خودش نوشت و چاپ کرد توضیح داد: در سال‌های اول انقلاب امکان حروفچینی کتاب فراهم نبود. به همین دلیل نادر از میان بیست نامه، شش تای آن را برای چاپ انتخاب کرد. متن نامه‌ها شبیه به گزارش ساده بود و نادر آن‌ها را به صورت قصه درآورد و با دست خط خودش چاپ کرد. در آن زمان وقت زیادی برای طراحی جلد کتاب گذاشته نمی‌شد و این نوع کتاب‌ها بیشتر با عنوان جلد سفید منتشر می‌شدند و روی جلد هم با خط خود نادر عنوان کتاب نوشته و توسط انتشارات فردین چاپ شد.

وی ادامه داد: این شش جلد کتاب در سال 1373 برای تجدید چاپ به حوزه هنری سپرده شد و این مرکز پنج جلد آن‌ها را با تصویرسازی و حروفچینی متن منتشر کرد. مرحوم ابراهیمی هم پس از گذشت سال‌ها تصمیم داشت این کتاب‌ها را تجدید چاپ کند، زیرا معتقد بود اگر از انقلاب ایران صد کتاب بزرگ هم نوشته شود باز هم کم است.

منصوری در پاسخ به این سوال که «آیا قصد چاپ دیگر نامه‌هایی را  دارید که مرحوم ابراهیمی فرصتی برای بازنویسی آن پیدا نکرد ؟» گفت: اکنون نمی‌توانم در این باره نظری بدهم، زیرا منتظر مجوز بنیاد نادر ابراهیمی هستم تا پس از آن کار‌های نیمه‌تمام نادر را به پایان برسانم. این بنیاد اهداف فرهنگی نادر را دنبال خواهد کرد.

تصویر‌گری پنج جلد کتاب منتشر شده ابراهیمی در سال 1373 با آب‌رنگ بود و در چاپ جدید قرار است با طراحی کبری ابراهیمی منتشر شود.کبری ابراهیمی درباره روش خود  به (ایبنا) گفت: تکنیک تصویرگری کتاب‌ها به سمت رئالیسم سوق دارد و در رنگ‌آمیزی از گواش استفاده شده است.

وی ادامه داد: متن کتاب‌ها گزارشی از دوران انقلاب است،بنابراین تلاش کردم با توجه به تکنیک کاری، فضا را به گونه‌ای در کتاب ترسیم کنم تا برای مخاطب نوجوان جذاب باشد، زیرا نوجوانان در بین دو گروه کودک و بزرگسال قرار می‌گیرند و حساسیت بالایی دارند. به نظرم آنچه در کتاب نوجوان مهم‌تر از تصاویر متن است طرح جلد کتاب است،به همین دلیل کوشیدم با استفاده از هنر گرافیک، طرحی قوی ارایه دهم.

کبری ابراهیمی در ادامه گفت: تصویر‌گری کتاب‌ها را ابتدا مرحوم نادر ابراهیمی و در زمان حیات به بنده پیشنهاد و پنج کتاب مورد نظر را در اختیارم قرار دادند، زیرا می‌گفتند از تصویرگری آن‌ها راضی نیستند.

وی ادامه داد: پس از درگذشت نادر ابراهیمی، همسر او با بنده تماس گرفت و پیشنهاد تصویرگری کتاب را داد. وی خبر نداشت آقای ابراهیمی سه سال پیش این پیشنهاد را به من داده بود. پس از گفت‌وگو با خانم منصوری تصویرگری کتاب‌ها را به پایان رساندم و در اختیار آن‌ها قرار دادم.

مهدی محمدی، مسوول اطلاع‌رسانی انتشارات سوره مهر هم درباره چاپ این پنج جلد کتاب انقلاب گفت: قرار بود این کتاب‌ها همزمان با ایام دهه فجر امسال منتشر شود، اما به دلیل مشکل تامین کاغذ چاپ آن‌ها به تعویق افتاد. این پنج جلد کتاب به احتمال زیاد در بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ارایه خواهند شد.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :