انتشار جلد سوم سه‌گانه‌ی تام راب اسمیت با نام «مامور ۶»
جلد سوم سه‌گانه‌ی تام راب اسمیت با نام «مامور ۶» با ترجمه‌ی نادر قبله‌ای منتشر شد.

به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب و به نقل از ایسنا، به گفته‌ی مترجم، این کتاب بخش سوم از مجموعه‌ی سه‌گانه‌ای است که بخش اول و دوم آن با نام «کودک ۴۴» و «گزارش محرمانه» سال گذشته منتشر شد. جلد سوم سه‌گانه‌ی تام راب اسمیت به اواخر دوران جنگ سرد یعنی دهه‌ی 80 میلادی می‌پردازد و شخصیت‌های اصلی دو رمان قبلی در این اثر حضور دارند.

او ترجمه‌ی این سه‌گانه را دشوار و در عین حال لذت‌بخش توصیف کرد و گفت: این اثر نامزد جایزه‌ی بوکر ۲۰۰۸ و برنده‌ی جایزه‌ی یان فلمینگ استیل دگر و نامزد جایزه‌ی کاستا بوده است.

در مؤخره‌ی کوتاه مترجم بر کتاب آمده است: ««مامور 6» قسمت نهایی از سه‌گانه‌ی تام راب اسمیت درباره‌ی تاریخ شوروی کمونیستی است. او با اولین رمان از این بخش، «کودک 44»، به وضعیت شوروی در دوران استالین و پس از جنگ جهانی دوم پرداخت. پس از آن در دومین قسمت از این سه‌گانه، «گزارش محرمانه»، داستان خود را در وضعیت سیاسی شوروی پس از استالین و در دوران رهبری نیکیتا خروشچف و به دنبال آن انقلاب مردم مجارستان علیه حکومت کمونیستی در سال 1956 تعریف کرد. حالا با قسمت نهایی سه‌گانه‌اش، «مامور 6»، خواننده‌ی خود را به دوران جنگ سرد، کشمکش‌های بین شوروی و ایالات متحده در این دوران، و اوضاع سیاسی و اجتماعی کشور افغانستان تحت سیطره‌ی شوروی می‌برد. غافل‌گیری آخرین چیزی است که خوانندگان از آخرین بخش سه‌گانه تام راب اسمیت انتظار دارند. «مامور 6» هم مثل بخش‌های پیشین این سه‌گانه با چشم‌اندازی از اتحاد جماهیر شوروی و بیشه‌ی انبوهی از روح آدمی، داستانی غیرقابل پیش‌بینی و میخکوب‌کننده است و با پیش‌روی ورق به ورق خواننده انتظارات او را نسبت به تبلیغات کمونیستی از بین می‌برد. این‌بار هم تام راب اسمیت مانند آثار گذشته خود با قساوت تمام با شخصیت‌های مخلوق خود رفتار می‌کند و گویی هر یک را برای سلاخی وارد داستان کرده است. این بی‌رحمی این‌بار، به شکلی آشکارتر از پیش، مستقیم گریبان شخصیت اول و محبوب او، لئو دمیدوف، را می‌گیرد و او را راهی مسلخی روانی می‌کند؛ تا به این شکل نویسنده پا را از دورنماهای سیاسی فراتر گذاشته ‌و به بررسی حقیقت جنایت بپردازد؛ آیا در واقع جنایت وجود دارد؟ آیا آرمان‌های او از جامعه‌ای بی‌جنایت واقعی بود؟ اسمیت با بردن داستان خود به کشور آمریکا،‌ آن هم در دوران جنگ سرد، حالا نه فقط شوروی، که آمریکای کاپیتالیست را هم به عنوان قطبی متضاد در برابر نظام اشتراکی روس‌ها، دست‌مایه‌ی این بازی خطرناک می‌کند و از این طریق شخصیت داستانش را، که بازیچه‌ی نظام خود و غرق در گناهان غیرقابل بخشش بود، رستگار می‌سازد؛ هر چند بدون هیچ ترحم و بخششی.»

تام راب اسمیت، نویسنده‌ی جوان انگلیسی (متولد 1979)، پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه کمبریج در رشته‌ی ادبیات و شعر انگلیسی در سال 2001، تحصیلات خود را در دوره‌ی یک‌ساله‌ی نویسندگی خلاق در ایتالیا تکمیل کرد. او پس از تحصیل، کار خود را به عنوان فیلم‌نامه‌نویس آغاز کرد.

کتاب «مامور ۶» از سوی انتشاران مروارید به چاپ رسیده است.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :