افتتاح رسمی «فروشگاه اینترنتی شهرکتاب» با حضور مدیر عامل بانک پاسارگاد

مراسم افتتاح فروشگاه اینترنتی شهرکتاب همزمان با افتتاح همایش حافظ و دوستی با حضور دکتر مجید قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد، مهندس مهدی فیروزان مدیرعامل مؤسسه شهرکتاب، دکتر جوانمردی مدیرعامل شرکت فناپ و همچنین اساتید حوزه فرهنگ و ادب از جمله آقایان دکتر رضا داوری اردکانی، دکتر اصغر دادبه، دکتر سعید حمیدیان، دکتر حسین محمودی و سفرای تاجیکستان، تونس و هندوستان و در حضور علاقه مندان حافظ برگزار گردید.

در این سایت هفتاد هزار کالای فرهنگی و کتاب، برای فروش عرضه شده است. کاربران و علاقه‌مندان می‌توانند بدون محدودیت‌های جغرافیایی از امکانات آن بهره‌مند شوند. لازم به توضیح است که پشیتبانی مالی راه‌اندازی این سایت، به عهده‌ی بانک پاسارگاد و شرکت فناپ بوده است.

مهندس مهدی فیروزان، مدیرعامل شهر کتاب و دکتر مجید قاسمی، مدیر عامل بانک پاسارگاد، توضیحاتی در خصوص آغاز به کار رسمی سایت و حمایت مالی بانک پاسارگاد از این سایت و همایش حافظ ارائه کردند.

مهندس فیروزان، اهداف و نیات مرکز فرهنگی شهرکتاب را، در جهت تحقق توسعه‌، تشریح کرد. وی گفت: دغدغه‌های شهر کتاب در باب توسعه‌ی فرهنگی، امری موهوم، خیالی، تفننی و فانتزی نیست. توسعه‌، اگر مبنا و زیرساخت‌ تعالی و پیشرفت بشری در حوزه‌های مختلف نباشد، عملا امری تخیلی و تفننی خواهد بود. بعد از سال‌ها مناقشه‌، امروز دریافته‌ایم که تحقق این امر، در گرو فراهم آوردن زیرساخت‌ها صورت می‌گیرد. پدیده‌ی توسعه، زمانی موهوم می‌شود که ابزارهای تحقق آن در دسترس نباشند، اما آن را توقع داشته باشیم. زمانی توسعه‌، به امری موهوم بدل می‌شود که متولیان معتقد به توسعه‌ی فرهنگی در جمع تصمیم سازان جامعه نباشند. پس اگر بخواهیم به این دغدغه بپردازیم، که همواره اصلی‌ترین رویکرد شهر کتاب بوده است، ناگزیر باید به بسترهای مورد نیاز آن بیاندیشیم و به متولیانی که به آن باور دارند، تمسک بجوییم.

وی میزان گستردگی اطلاعات حو‌زه‌ی نشر ایران در بین مراکز فرهنگی خارجی و بین‌المللی را حاوی نقص‌هایی دانست و افزود: بسیاری از کتابخانه‌های معتبر در سراسر جهان، بر نقصان اطلاعات حوزه‌ی نشر ایران، فارغ از مباحث سیاسی روز، تاکید کرده‌اند. بی‌توجهی ما به این مساله باعث می‌شود که کرسی‌های زبان و فرهنگ فارسی به زبان‌های دیگری داده شود. کتاب و کالای فرهنگی محمل اقتصاد اندیشه هستند، چراکه امروز اندیشه از طریق محصولات و کالاهای فرهنگی منتقل می‌شود. این مسأله در دنیای دیجیتال بر بستر یک سایت فروش مجازی قابل تحقق است که در ایران نیز تجربه های موفق و ناموفق دیگری در این زمینه وجود داشته، اما این برای اولین بار است که با این گستردگی، سایت فروشگاه اینترنتی شهرکتاب راه اندازی شده است.

فیروزان ادامه داد: سایت فروشگاه مجازی شهرکتاب، بعد از مدتی کار آزمایشی امروز رسما افتتاح شد. این سایت هفتادهزار عنوان کتاب و محصول فرهنگی را در فهرست کالا‌های خود دارد. این اقدامی تمدنی و بزرگ است. از این پس کتابخانه‌های بزرگ دنیا می‌توانند تمام اطلاعات نشر ایران را در ثانیه‌ای دریافت کنند. این آرزوی شهرکتاب بوده است، اما اگر تصمیم‌ساز فرهنگی یاریگر این پروژه نمی‌شد، تحقق آن مشکل می‌نمود. امروز به مدد کمک و یاری دکتر مجید قاسمی که به حق می‌توان تنها مدیر اقتصادی با رویکرد فرهنگی نامیدش، این مجموعه شکل گرفته است. لازم به توضیح است که فراهم آوردن یک فروشگاه مجازی کتاب و بانک اطلاعات این فروشگاه نیازمند هزینه‌ای زیاد است. شرکت فناپ بانک پاسارگاد (فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان) و همکاران فروشگاه شهرکتاب مرکزی، امکانات و ملزومات افتتاح این سایت را محقق کرده‌اند.

دکتر مجید قاسمی، رویکردهای فرهنگی بانک پاسارگاد و همچنین ضرورت اقداماتی از این دست، در گستره‌ی سیاست‌‌گذاری‌های این بنگاه اقتصادی را تشریح کرد. وی گفت: آن‌کس که به دست جام دارد/سلطانی جم مدام دارد. این بیت یکی از شناسه‌های بانک پارسارگاد است. واژه‌ی پاسارگاد، خود نیز ملهم از معنویت، تاریخ و تمدن ایرانی است. این نام که مرکز پارسیان نام دارد، از بین ۱۱۹۴ نام، طی فرایندی مشخص و علمی، به دنبال احساس دین به تاریخ، گزینش شده است. این نام برای ما مسئولیت همیشگی و تعهد در پی خواهد داشت. دقت و تعهد به تاریخ و تمدن ایران باعث غرور ذی‌نفعان بانک پاسارگاد شده است.

قاسمی ادامه داد: بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی، دغدغه‌های فرهنگی دارند، چراکه احساس تعهد به فرهنگ ایرانی، در همه‌ی ایرانیان نهادینه است؛ حال آن که هر شخص و هر موسسه‌ای به فراخور امکانات و شرایط خود به این دست اقدامات مبادرت می‌ورزد. ما در بانک پاسارگاد از ابتدا این مسئولیت را برای خود تعریف کرده‌ایم. از آن‌جمله می‌توان به توجه خاص به فرهنگ درون سازمانی اشاره کرد ؛ خوشنامی امروز بانک پاسارگاد نیز از همین روست. این رویکرد مقدم بر برنامه‌های اقتصادی بوده است. هر بانکدار پاسارگادی ۱۳۰ ویژگی و بانک پاسارگاد خود ۳۴ ویژگی دارد که آن را از دیگر موسسات مشابه متمایز می‌کند.

وی در ادامه ضمن اشاره به آمار و ارقامی در حوزه‌ی توسعه‌ی اقتصادی گفت: ما در ناکارآمدی خود هزینه‌های هنگفتی به مردم تحمیل کرده‌ایم، حال آن‌که هم‌واره از مباحث فرهنگی غافل بوده‌ایم. بانک پاسارگاد در تحقق اهداف فرهنگی خود، دشواری های زیادی را تحمل کرده است. از جمله اقدامات موثر بانک پاسارگاد در این حوزه، می‌توان به تاسیس موزه‌ی هنرهای تجسمی و دانشگاه خاتم اشاره کرد. در بانک پاسارگاد، این بیت همواره سرلوحه‌ی امور ما بوده است:

تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافریست/ راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش

لازم به ذکر است که فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به آدرس shop.bookcity.org با همت مؤسسه شهرکتاب و با تلاش متخصصان شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ) پس از طی دوره آزمایشی، فعالیت رسمی خود را آغاز نمود.

فروشگاه اینترنتی شهرکتاب تلاش دارد ضمن تحقق بخشیدن به چشم انداز «بزرگ‌ترین فروشگاه فرهنگی فارسی زبان» مرجعی برای دسترسی علاقه مندان فرهنگ و هنر فارسی در تمام جهان باشد. این فروشگاه هم اکنون با دارا بودن بیش از ۷۰ هزار کتاب و کالاهای فرهنگی و هنری، و با رویکرد تکریم مشتریان و تسهیل دسترسی آماده ارائه خدمات به تمام شهرهای ایران و همچنین سراسر دنیا می‌باشد. برخی از ویژگی‌های این فروشگاه عبارتند از امکان جستجوی پیشرفته، درگاه پرداخت امن پاسارگاد، ارائه خدمات تخفیف و بن کارت به سازمان و شرکت‌ها و همچنین امکان خرید از طریق ارسال پیامک به شماره ۳۰۰۰۸۹۵۱۸۹۵۱ و یا خرید تلفنی از طریق شماره ۸۸۷۴۲۱۱۸-۰۲۱.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :