اطلاعات دست اول از تاریخ سینمای مستند را از پروفسور اریک بارنو بخوانید
چاپ دوم کتاب «تاریخ سینمای مستند» نوشته اریک بارنو و ترجمه احمد ضابطی جهرمی از سوی انتشارات سروش در ایام گرامیداشت روز ملی سینما منتشر شد.

به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از خبرآنلاین، هدف از ترجمه کتاب «تاریخ سینمای مستند» توسعه دانش نظری و افزایش آگاهی مستندسازان، پژوهندگان و علاقمندان سینمای مستند، و از جمله دانشجویان سینما و تلویزیون در ایران به سرگذشت سینمای مستند در جهان و اختصاصات این گونه سینمایی ارزشمند است. به همین دلیل سینمای مستند امروزه از جایگاه ویژه ای در تاریخ سینما و از جمله در بسیاری شاخه‌های علوم اجتماعی و انسانی برخوردار است.

نویسنده کتاب، پروفسور اریک بارنو که استاد بازنشسته دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه کلمبیا آمریکاست، چشم اندازهای پیدایش، تکامل و توسعه این نوع فیلم را از عصر لومیر تا دوره رواج مستندهای تلویزیونی تصویر می‌کند و در آن به جریان‌ها و جنبش‌های گوناگون مستندسازی در جهان می‌پردازد.

از آنجا که سینمای مستند دوره‌های متفاوتی را گذرانده و در کشورهای مختلف نما ساخته است، اریم بارنو نیز به طور رضایت بخشی به نهضت‌های مستندسازی در انگلستان، روسیه، آلمان، آمریکا، فرانسه، سوئد، هلند، ژاپن، کانادا، لهستان و کشورهای دیگر می‌پردازد.

نویسنده این کتاب با داشتن اطلاعات دست اول و دانش تالیفی نسبتا وسیع از سینمای مستند، دوره‌های تاریخی آن را با وقایع مهم اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی پیوند می‌زند. به علت برخورداری از ویژگی‌های بالا، مطالعه این کتاب نه تنها برای مستندسازان و دانشجویان سینما و تلویزیون بلکه برای مورخان و پژوهندگانی که فیلم مستند برایشان منبع غنی اطلاعات و دانش است نیز مسلماً سودمند واقع خواهد شد.

یکی از ویژگی‌های بارز ترجمه کتاب این است که با توسعه و چاپ ادبیات و متون سینمای مستند در ایران ، به ویژه به منظور آشنایی بیشتر مستندسازان و مستند پژوهان کشورمان با تجربه ملل دیگر در فیلمسازی مستند، می‌توان شاهد تاثیر آن در کیفیت هنری و رونق تولیدی این نوع فیلم در میهن ما بود.

کتاب «تاریخ سینمای مستند» در پنج بخش ؛ نگاهی به عجایب، تصاویر در حال عمل، خشم و هیاهو، عدسی تیره و تار و وضوح دقیق به نگارش درآمده است که هر فصل به طور کامل خواننده را با دنیای سینمای مستند آشنا می‌سازد و مراحل تولید یک مستند خوب را به تصویر می‌کشد.

چاپ دوم این کتاب در 534 صفحه و با قیمت 20هزار تومان منتشر شده است.
» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :