«آن دیگری» در بازار کتاب است
«آن دیگری» عنوان کتابی است از انتشارات سوره سبز، به قلم «مریم قاسمی» که داستان- خاطره‌هایی سه‌گانه از «گروه‌های آماد، پشتیبانی و تدارکات» در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را روایت می‌کند.


به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از ایبنا، «آن دیگری» عنوان کتابی است به قلم «مریم قاسمی» که داستان- خاطره‌هایی سه‌گانه از «گروه‌های آماد، پشتیبانی و تدارکات» در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را روایت می‌کند.

«ستاره شب» نخستین حکایت این کتاب، از زاویه دید یک سرباز در منطقه جنگی که بسیار عاطفی و حس‌برانگیز است: «...نورالدین به عباس فکر می‌کند، به بچگی‌هایشان و به ستوان و از خودش می‌پرسد تا حالا شاهد مرگ چند نفر بوده؟ به آسمان نگاه می‌کند که آبی لاجوردی شده است، رنگ مورد علاقه عباس و به اولین ستاره شب که در آسمان می‌درخشد. در دلش به ستاره می‌گوید تا حالا چند نفر از این پایین به تو نگاه کردن؟ و با خودش فکر می‌کند الان شاید عباسم به این ستاره نگاه کنه. قرارشان از بچگی این بود که هر وقت دلتنگ هم شدند، به این ستاره نگاه کنند که یکدفعه ستوان می‌گوید...»(ص15) 

«... محسن همین‌طور در اثبات فرضیه‌اش که عباس اسیر شده است حرف می‌زد، نورالدین آرام بلند شد و رفت کنار پنجره ایستاد و به آسمان نزدیک غروب که آبی لاجوردی شده بود و به اولین ستاره شب که در آسمان می‌درخشی، نگاه کرد و به نظرش ستاره پرنورتر شده بود...»(ص24)

«آن دیگری» خاطره- داستان دوم است از زاویه دید «ناصر»؛ سربازی که در خط مقدم است و باید به رزمندگان تدارکات برساند. «... بچه‌ها آن طرف پل مرگ منتظرش بودند. 48 ساعت بود که به بچه‌های آن طرف هیچ غذا و آبی نرسیده بود. دقایقی پشت ماشین سوخته آب‌رسانی پناه گرفت. با پاهایش خودش را به جلو سُر می‌داد، سرِ گونی کنسروها را محکم‌تر در دستش گرفت. به کوچک‌شدن یخ فکر کرد و دلش گرفت: «یعنی یخ به همه می‌رسه، اونم یخ بدون آب؟» بی اختیار زمزمه کرد: یا حسین!...»(ص25)

آخرین حکایت این کتاب «نَفَس» نام گرفته است و داستانی واقعی را از بروبچه‌های امدادگر جنگ بازگو می‌کند. «... پرستاری که حسین با او صحبت کرده بود، با چشم‌های باز به او خیره شده است. حسین صدا می‌زند: خانم، خانم! دقت که می‌کند می‌بیند کف سفیدی از گوشه دهانش خارج شده است. صحنه وحشتناکی است. یک‌دفعه یکی فریاد می‌زند: اینجا چیکار می‌کنی؟ ماسکت کو؟ نفس‌تنگی حسین بیشتر می‌شود. دو نفر که هر دو ماسک شیمیایی زده‌اند، می‌آیند جلو و یکی از آنها جعبه داروها را از دستش می‌گیرد و از بیمارستان خارجش می‌کنند. یکی می‌دود و یک ماسک می‌آورد و برای حسین می‌زند...»(ص47)

توجه به همراهی و همگامی و یک‌دلی رزمنده‌ها از ویژگی‌های این کتاب است و یاد آن دوران سرافرازی را زنده می‌کند؛ هر چند تلخ و دل‌گیر! 

«آن دیگری» نوشته مریم قاسمی، با شمارگان چهار هزار نسخه، قطع پالتویی، 54 صفحه و به بهای چهار ‌هزار ریال از سوی انتشارات سوره سبز، برای دوست‌داران آثار دفاع مقدس منتشر شده است.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :