«آرکادیا» نمایشنامه‌ای درباره غیرقابل اعتماد بودن تاریخ
نمایشنامه «آرکادیا» نوشته تام استوپارد با ترجمه سیمین زرگران توسط انتشارات افراز منتشر شد.


به گزارش فروشگاه اینترنتی شهرکتاب به نقل از مهر، این کتاب که به عنوان نود و ششمین عنوان مجموعه «نمایشنامه‌های برتر جهان» انتشارات افراز چاپ شده، برنده جایزه لارنس اولیویر، نامزد نهایی جایزه تونی و نامزد نهایی جایزه درامادسک در سال 1993 است.


خواندن نمایشنامه «آرکادیا» برای افرادی که به فیزیک مدرن، کوانتوم، ترمودینامیک، نظریه آشوب، اصل نبود قطعیت، قوانین نیوتن، احتمالات و جبر، ریاضیات جدید، گیاه‌شناسی، ادبیات قرن نوزدهم اروپا و ... علاقه‌ دارند، خوشایند خواهد بود. برای خواندن این نمایشنامه، مخاطب باید با مقوله پست‌مدرنیسم و آرای متفکران پست‌مدرنیستی آشنا باشد یا حداقل چنین مقولاتی برایش جالب باشد. در غیر این صورت، به دلیل وجود انبوهی از ارجاعاتی که استوپارد به اشخاص گوناگون و مسائل علمی و ادبی می‌دهد، و همچنین وجود زبان استعاری و کنایی و طنز موجود در لایه‌های زیرین متن، با دشواری در فهم متن روبرو خواهد شد.


تلنگری که تام استوپارد قصد دارد با این اثر به مخاطب بزند، این است که به تاریخ نمی‌توان به طور کامل اعتماد کرد. نکته همان «تاثیر بال پروانه» است؛ مثلی که می‌گوید بال زدن پروانه‌ای در آرژانتین سبب توفان‌های سهمگین در استرالیا می‌شود. استوپارد در این نمایشنامه، کلان‌روایت‌ها را کنار گذاشته و بیشتر به خرده‌روایت‌ها و پانوشته‌ها اهمیت می‌دهد. افراد بزرگی چون لرد بایرون در این نمایشنامه، در حاشیه قرار دارند و دختربچه‌ای 13 ساله مهم‌ترین شخصیت آن است.


این نمایشنامه 13 شخصیت دارد که اسامی‌شان به ترتیب ورود به صحنه، عبارت است از: توماسینا کاورلی، سپتیموس هاج، جلبی، ازرا چتر، ریچارد نوکس، لیدی کروم،‌ کاپیتان برایس، هانا جارویس، کلوی کاورلی،‌ برنارد ناینتینگل، ولنتاین کاورلی، گاس کاورلی و آگوستوس کاورلی.

» نظرات
نام کاربر:
ایمیل کاربر:
وب سایت کاربر:
کد امنیتی:
متن :