احمد بیگدلی در سال ۱۳۵۶ به دانشکده هنرهای دراماتیک راه یافت و در سال ۱۳۶۰ آن را رها کرد و به یزدانشهر در حاشیه نجف آباد، مهاجرت نمود؛ که تا پایان عمر به اتفاق خانواده اش در آن زندگی می‌کرد.

در سال ۱۳۶۴ به اتفاق علی یزدانی، حسن محمودی و سید رضی آیت نشست ادبی جمعه را تشکیل دادند که به مدت ۱۰ سال این نشست ادامه یافت و حاصل آن برای او، مجموعه داستان «من ویران شده‌ام» (۱۳۸۱) می‌باشد که توسط انتشارات نقش خورشید در اصفهان منتشر شد. این دومین مجموعه پس از مجموعه «شبی بیرون از خانه» (۱۳۷۴) است که توسط نشر مینو در اصفهان منتشر شده بود.

احمد بیگدلی در سال ۱۳۷۶ از آموزش و پرورش نجف آباد بازنشسته شد. مدتی در دانشگاه پیام نور این شهر کار کرد و همزمان با تدریس فیلم نامه نویسی در انجمن سینمای جوانان نجف آباد (به مدت ۱۲ سال) در مراکز خصوصی اصفهان به تدریس پرداخت. طی سال‌های ۷۶ تا ۸۲ـ۱۳۸۱مجموعه داستان‌های آنای باغ سیب و آوای نهنگ را پدید آورد. علاوه بر آنکه احمد بیگدلی برای بیش از ۴۰ فیلم مستند گفتار متن نوشته است که در اولین جشنواره فیلم یادگار گفتار متن فیلم مستند «پاسارگاد» ساحته مهرداد زاهدیان برنده جایزه بهترین متن گردید.

مجموعه داستان آوای نهنگ برنده هفتمین جایزده کتاب فصل شد. حال آنکه در سال ۱۳۸۵ رمان اندکی سایه او برنده بیست و چهارمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی گردیده بود و برایش شهرت فراوانی به همراه آورد و بر فعالیت‌های ادبی او افزود.

احمد بیگدلی در ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ در سن ۶۹ سالگی براثر سکته قلبی درگذشت.

کتابشناسی:

- شبی بیرون از خانه (۱۳۷۴)
- من ویران شده‌ا (۱۳۸۱)
- اندکی سایه (۱۳۸۵)
- آنای باغ سیب (۱۳۸۶)
- آوای نهنگ (۱۳۸۷)
- زمانی برای پنهان شدن (۱۳۸۷)
- بی تردید سه شنبه بود (۱۳۹۰)
- مگر چراغی بسوزد (۱۳۹۱ نشر روزنه)
- نخستین شب راوی (۱۳۹۲)
- مجموعه نمایشنامه‌های کوتاه (۱۳۹۳)
- انتشار زندگی نامه به صورت سریال در وبلاگ سابه‌های وحشی باد از بهار سال ۹۲
- مجموعه داستان ارواح ماه مهر (۱۳۹۳)
- مجموعه بهم پیوسته ذبیح (آماده چاپ)
- فیلم نامه بلند «با چشمان کاملاً باز» (آماده چاپ)

نقدها و مقاله‌ها ـ داوری‌ها:

فهرست داوری‌ها (از سال ۸۵ تا رمستان۹۱) کتاب سال شهید حبیب عنی پور (دوبار) در بخش رمان داستان‌های قصص قرآن گیلان (داستان کوتاه) داستان‌های بومی خوزستان (داستان کوتاه) داستان‌های کوتاه بندر عباس با جمشید خانیان داستان‌های هفت اقلیم ـ رمان (دوبار) داستان‌های کوتاه کنام (مشهد) داستان‌های کوتاه دانشگاه آزادی اسلامی ـ اصفهان

جوایز:

اندکی سایه برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران