سال بلو در ۱۰ ژوئن ۱۹۱۵ در خانواده‌ای یهودی در لانچین، کبک کانادا به دنیا آمد. پدر و مادرش چند سال قبل از تولد او از سن پترزبورگ روسیه به کانادا مهاجرت کرده بودند. پس از خواندن رمان کلبه عمو تام نوشته هریت بیچر استو تصمیم گرفت که نویسنده شود. زمانی‌که ۹ ساله بود به همراه خانواده به شیکاگو، ایلینوی نقل مکان کردند. لیزا مادر بلو وقتی که او ۱۷ سال داشت، درگذشت. مادر که سخت مذهبی بود دوست داشت که پسرش ربی شود اما روحیه عصیانگر سال بلو، او را به سمت ادبیات سوق داد.

سال بلو نخست به دانشگاه شیکاگو رفت ولی پس از مدتی تصمیم گرفت در دانشگاه نورت‌وسترن درس بخواند. ادبیات انتخاب اولش بود ولی به خاطر منش ضدیهودی گروه انگلیسی دانشگاه، در نهایت در رشته انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی فارغ‌التحصیل شد.در سال ۱۹۴۱ سال بلو رسماً شهروند ایالات متحده آمریکا شد و در جریان جنگ جهانی دوم به نیروی دریایی پیوست و در دوران خدمتش توانست اولین رمانش به نام مرد معلق (مرد آویزان) را کامل کند. او در این رمان زندگی مردی را روایت می‌کند که در پیوستنش به ارتش هنگام جنگ جهانی دوم تردید می‌کند. در سال ۱۹۴۸ با استفاده از کمک هزینه تحصیلی گوگنهایم به پاریس رفت و در آنجا نوشتن رمان ماجراهای اوگی مارچ را آغاز کرد.

انتشار رمان ماجراهای اوگی مارچ در سال ۱۹۵۳ و پس از آن رمان‌های سلطان باران و هرتزوگ، او را به عنوان یکی از چهره‌های مطرح ادبیات قرن بیستم آمریکا تثبیت کرد. بلو به خاطر رمان هدیه هومبولت در سال ۱۹۷۵ برنده جایزه پولیتزر شد و سال بعد برای این رمان نوبل ادبی را بدست آورد. او به خاطر علاقه تا سنین پیری به تدریس در دانشگاه‌های مختلف از جمله ییل، مینه‌سوتا، نیویورک، پرینستون، پورتوریکو، شیکاگو، بوستون و کالج بارد پرداخت.
سال بلو ۵ بار ازدواج کرد که چهار فرزند حاصل این ازدواجها است. کوچکترین فرزندش دختری است که وقتی که بلو ۸۴ ساله بود به دنیا آمد.

 

بلو زاده‌ی کبک کانادا است که در شیکاگوی آمریکا بزرگ شده است. در طول جنگ جهانی دوم او عضوی از نیروی دریایی بود و در طی همین دوره اولین رمانش، مرد معلق را نوشت. او همچنین سالیان زیادی را به فعایت آکادمیک خود اختصاص داد و در بهترین دانشگاه‌های ایالات متحده تدریس کرد. کتاب‌های معروفی همچون ماجراهای اوگی مارچ، هرتزوگ و هدیه هومبولت ثمره‌ی دوران تدریس بلو هستند.

آثار سال بلو عموماً از ماهیت نامتجانس تمدن مدرن حرف می‌زنند و همچنین توانایی غلبه بشر بر ضعف‌هایش و دستیابی به سرافرازی یا آگاهی از مسائل مد نظر این نویسنده در کتاب‌هایش هستند. بلو ایرادات زیادی را به تمدن مدرن وارد می‌داند او معتقد است تمدن مدرن قادر است عصبیت، ماده ‌پرستی و دانش گمراه‌کننده را در جامعه اشاعه دهد. شخصیت‌های اصلی در رمان‌های بلو معمولاً دارای ویژگی‌های قهرمان‌گونه هستند و بارها در برابر نیروهای اهریمنی جامعه می‌ایستند.

اغلب شخصیت‌های داستان‌های بلو مانند خودش یهودی هستند. یهودیت و هویت از زمینه‌های غالب در آثار وی به شمار می‌روند. شخصیت‌ها در کتاب‌های بلو دارای خصوصیت بیگانگی هستند، به عقیده‌ی خود نویسنده هیچ کدام از قهرمانان داستان‌هایش به طور کامل مثبت نیستند، اما در جدال‌های درونی خود فرق خوب و بد را می‌دانند و دغدغه آنها اجرا کردن تصمیم درست در جامعه مدرن است. آنها در تلاش هستند تا خود را از سلطه و کنترل قواعد اجتماعی خلاص کنند بدون اینکه چهره‌ی شورشیان را پیدا کنند. آنها به دنبال راه حل غیرستیزه‌جویانه‌ای برای حمایت از حق انتخاب خود هستند.

 منابع: ویکی‌پدیا و سایت کتابیسم