باخ در سال 1955، وارد کالج "لانگ‌ بیچ استیت "شد که هم اکنون با نام "لانگ بیچ" دانشگاه ایالت "کالیفرنیا" شناخته می‌شود.
باخ، زمانی خلبان ذخیره‌ی ارتش بود و چندی، به گردشگری در روستاها پرداخت. کمابیش، همه‌ی آثار او به گونه‌ای در بردارنده‌ی مقوله‌‌ی [ =گویه‌ی ] پرواز است. باخ با نوشتن کتاب "جاناتان مرغ دریایی"، کامیابی بسیاری کسب کرد. اگرچه، داستانهای دیگر او تا این اندازه مورد پسند نبوده است، همچنان، جانبداران بسیاری دارد.


باخ از نخستین همسر خود، "بت باخ"، دارای شش فرزند است. همسر دوم او "لسلی پریش" بازیگر بود که در جریان ساخت فیلم "جاناتان مرغ دریایی" در سال 1973با هم آشنا شده بودند. ریچارد باخ، کتاب "پُلی بر فراز همیشه" را درباره‌‌ی رابطه‌ی عاشقانه‌‌ی خود با او نوشت؛ هرچند در سال 1999 از وی جدا شد.


یکی از فرزندانش، "جاناتان"، کتابی با نام "بر فراز ابرها"، در مورد روابط خود با پدری که هرگز او را نشناخت، نوشته است. 


باخ در هر زمینه‌ای که مربوط به خلبانی می‌شود، کار کرده است؛ از آنگونه می‌توان به ساخت تصاویر متحرک در آسمان، با نمایش هوایی خلبان تاکتیکی جنگنده‌های نیروی هوایی و نویسندگی و آموزگاری فنی هوانوردی اشاره کرد. او در فیلمی با نام "هیچ چیز ناگهانی نیست"، که از روی کتابش ساخته شده بود، در نقش گوینده و  خلبان نمایش‌های هوایی ایفای نقش کرد.


گرچه او به راستی، دلبستگی فراوانی به هوانوردی دارد، با وجود این، همواره دوست دارد که بنویسد. در دوران دبیرستان یکی از آموزگاران ورزش به ریچارد باخ کمک کرد تا به توانایی‌های نهفته‌اش پی ببرد. از سال ۱۹۵۹، او باورهایی در مورد یک پرنده که می‌خواست ‌دیوارهای محدودیت را بشکند، داشت؛ از این رو کتاب "جاناتان، مرغ دریایی" را به نگارش درآورد. 


کمابیش همه‌ی کتابهای باخ از هواپیما به ‌عنوان وسیله‌ای برای رساندن یک پیام بهره می گیرد. وی در کتاب "گریز از منطقه‌ی امن"، کودکی ‌اش را برای ما بازگو می‌کند. او در هشت سالگی، یکی از برادرانش، "بابی" را از دست داده است. با خواندن این کتاب می‌توان پی برد که او برادری بزرگتر از خود به نام "روی" داشته است. ریچارد باخ، همسر دوم خود، "لسلی پریش"، را در سال ۱۹۷۳ در زمان فیلمبرداری فیلم جاناتان مرغ دریایی که از روی کتاب خودش ساخته می‌شد، دیدار کرد. 


او بنیادگذار مذهب پرواز بوده و پیروانی هم به دور خود گرد آورده است. از آثار او که به زبان فارسی برگردان شده، می‌توان به کتابهایی چون : "جاناتان مرغ دریایی"، "پندار"، "یگانه"، "گریز از سرزمین امن"، "هدیه‌ی پرواز" و "فراسوی ذهنم" اشاره کرد که در بیشتر کتابهای یاد شده، نویسنده، با احساس پرواز، ارتباط خوبی با خواننده برقرار می‌کند و در مورد شناخت خود، گزینش، اختیار، سرانجام و راستی و درستی زندگی به گفتگو می نشیند.
 
  برخی از کتابهای "ریچارد باخ"

- بیگانه در زمین (1963)
- هواپیمای زنده (1966)                                  
- هیچ چیز ناگهانی نیست (1969) 
- جاناتان لیوینگستون، مرغ دریایی (1970)
- موهبت پرواز (1974)
- دور و بس نزدیک (1976) 
- پندار (1977)
- پلی به سوی جاودانگی (1984)
- یگانه (1988)
- گریز از آسودگی (1994) 
- درنگ‌های من (1999)