وی کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرد و سال 1359 در فیلم زنده باد... به عنوان کارگردان فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم عروس آتش، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای خسرو سینایی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون ثریا قاسمی، مهدی هاشمی، غلامرضا طباطبایی و اسماعیل محمدی را تجربه کرد.

خسرو سینایی در سال 1378 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید اثر مهمی حضور داشته است. اثر مهم خسرو سینایی در این سال، فعالیت در فیلم عروس آتش به عنوان کارگردان محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی خسرو سینایی فعالیت در فیلم عروس آتش بوده است. خسرو سینایی سال 1378 فیلم عروس آتش را کارگردانی کرد که توانست خود را میان اهالی فضای سینما مطرح کند. از خسرو سینایی نقل قول شده است که برای کارگردانی در فیلم عروس آتش و همکاریش با عوامل و بازیگران اعلام رضایت کرده است. خسرو سینایی توانست با فعالیت در فیلم عروس آتش تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر سعید پورصمیمی، حمید فرخ‌نژاد، سلیمه رنگزن و مهدی احمدی توانست سطح کاری او را متحول کند.

خسرو سینایی علاوه‌بر فیلم عروس آتش، سال 1369 فیلم در کوچه‌های عشق را کارگردانی کرده است. خسرو سینایی این‌بار با هنرمندانی چون مهدی احمدی، یوسف جوکار، بهرام زندی و محمد ابراهیم جعفری همکاری داشت.

با اینکه خسرو سینایی را بیشتر بعنوان کارگردان می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. خسرو سینایی علاوه‌بر کارگردان به‌عنوان نویسنده، آهنگ ساز، تدوینگر و تهیه کننده نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار خسرو سینایی در حرفه‌ی نویسنده، فیلم جزیزه رنگین، فیلم مثل یک قصه، فیلم گفتگو با سایه ها، فیلم عروس آتش، فیلم کوچه‌ی پاییز، فیلم هیولای درون، فیلم مرثیه گمشده و فیلم زنده باد... است. مهم‌ترین آثار خسرو سینایی در حرفه‌ی آهنگ ساز، فیلم مثل یک قصه، فیلم عروس آتش، فیلم کوچه‌ی پاییز، فیلم در کوچه‌های عشق، فیلم یار در خانه و... و فیلم مرثیه گمشده است. مهم‌ترین آثار خسرو سینایی در حرفه‌ی تدوینگر، فیلم مثل یک قصه، فیلم کوچه‌ی پاییز، فیلم در کوچه‌های عشق، فیلم یار در خانه و... و فیلم مرثیه گمشده است. مهم‌ترین آثار خسرو سینایی در حرفه‌ی تهیه کننده، فیلم گفتگو با سایه ها، فیلم کوچه‌ی پاییز و فیلم در کوچه‌های عشق است.

خسرو سینایی سال 1378 برای فیلم عروس آتش توانست در 18مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه برنده شود. همچنین خسرو سینایی سال 1362 برای فیلم هیولای درون توانست در 2مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی برنده شود.

او که طی حدود نیم قرن فیلمسازی، بیش از ۱۲۰ فیلم مستند و داستانی کوتاه و بلند ساخت، به قول خودش، هرگز تن به فیلمی نداد که به آن باور نداشته باشد: "اگر نتوانم موضوعی را باور کنم آن را نمی‌سازم. نسل من، تنها نسلی است که قبل و بعد از انقلاب را آگاهانه تجربه کرده است.

منبع: سایت منظوم