اولین رمان استروت به نام «امی و ایزابل»,, (Amy and Isabelle) در سال  ۱۹۹۸ با تحسین منتقدان زیادی مواجه شد در صدر لیست پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفت و فیلمی بر اساس این کتاب با بازی الیزابت شو ساخته شده است.

دومین رمان او به نام «با من بمان» Abide with Me)۲۰۰۶) مورد تحسین منتقدان قرار گرفت ولی به اندازه کتاب اول او شناخته نشد و مورد اقبال قرار نگرفت.

دو سال بعد از استروت کتاب «آلیو کیتریج»را در سال  ۲۰۰۸ را منتشر کرد که موفقیت فوق العاده‌ای با فروش نزدیک ۲۵ میلیون دلار و بیشتر از یک میلیون نسخه مواجه شد. این رمان جایزه پولیتزر ۲۰۰۹ را از آن خود کرد و جزء پرفروش‌های نیویورک تایمز شد.

پنج سال بعد او کتاب «پسران بورگس» The Burgess Boys  را در سال 2013 را منتشر کرد که جزو کتاب‌های پرفروش در جهان شد. «من لوسی بارتون هستم» در سال ۲۰۱۶ مورد تحسین  بین المللی و در رأس فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفت. لوسی بارتون بعدها شخصیت اصلی رمان استروت در ۲۰۱۷ شد.

استروت در پورتلند به دنیا آمد و در شهرهای کوچک «مین» «دورهام» و «نیوهمپشیر» بزرگ شد.

پدر او  استاد علوم و مادرش استاد انگلیسی بود.

بعد از فارغ التحصیلی از کالج «بتاس» در لوئیستون مین،او  یک سال در آکسفورد انگلستان گذراند و سپس در دانشکده حقوق شروع به تحصیل کرد در ۱۹۸۲ او با افتخار فارغ التحصیل شد و مدرک خود را در رشته حقوق از دانشکده حقوق سیراکوس دریافت کرد آن سال اولین داستان او در روزنامه نیرو لتر منتشر شد.

لیزابت استروت، نویسنده آمریکایی برای مجموعه داستان «همه چیز ممکن است» برنده جایزه داستان کوتاه آمریکا در سال 2018 شد.

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از سنترال‌مین - الیزابت استروت، برنده جایزه پولیترز و نویسنده محبوب باراک اوباما، برای مجموعه داستان خود با عنوان «همه چیز ممکن است» جایزه 20 هزار دلاری داستان کوتاه آمریکا را به همراه جام نقره حکاکی‌شده برنده شد. مجموعه داستان «همه چیز ممکن است» که انتشارات رندوم هاوس آن را منتشر کرده شامل 9 داستان کوتاه است که زندگی شخصیت‌های مختلف روستایی در آن واکاوی می‌شوند.

«دلتنگ جهان دیگر» نوشته اوتسا مشفق و «سایه پادشاه همیشه بالای سر مردم است» نوشته دانیل آلارکون از دیگر نامزدهای این جایزه بودند که به هرکدام 5 هزار دلار تعلق گرفت.

هیئت داوران در بیانیه‌اش، قدرت و نگاه ویژه استروت را در این مجموعه داستان ستوده و می‌گوید : «نثر هوشمندانه‌ای که معمولی به نظر می‌رسد اما در ظرافت، باریک‌اندیشی و جذابیت تاثیر کلی‌اش بی‌نظیر است. لبه تیز طنز آن بسیار قوی است اما ممکن است به آسانی متوجه آن نشوید. استروت استاد توداری مردم است و شخصیت‌های داستان‌هایش به خاطر پیچیدگی زندگی‌های درونی‌شان و وضوحی که آن پیچیدگی در آن به نمایش در می‌آید، بسیار جذاب هستند.خواندن آثار او لذتی وصف ناشدنی است.»

اوباما سال گذشته میلادی این کتاب را جزء فهرست کتاب‌های مورد علاقه خود قرار داده بود.

الیزابت استروت، زاده 6 ژانویه 1956 میلادی، رمان‌نویس، استاد دانشگاه و نویسنده داستان‌های کوتاه اهل آمریکا است. او برای نوشتن رمان «آلیو کیتریج» در سال 2009 برنده جایزه پولیترز شد. از دیگر آثار او می‌توان به «من لوسی بارتون هستم» اشاره کرد که به مدت نه ماه در فهرست پرفروش‌های آمازون و نیویورک‌تایمز قرار داشت.

 جایزه داستان کوتاه آمریکا در سال 2004 میلادی برای حمایت از داستان کوتاه راه‌اندازی شد. این جایزه از سوی بنیاد ادبی چیسهولم آمریکا حمایت مالی می‌شود.