بعد از آن، خانواده به لندن برگشت و در سنت آلبان در شمال این شهر ساکن شد. استیون هاوکینگ تحصیلات ابتدایی اش را تا 10 سالگی در مدرسه دخترانه سنت آلبان شروع کرد چون آن مدرسه، یکی از بهترین محیط های آموزشی بود. اما بعد از این سن دیگر پسران نمی توانستند در این مدرسه دخترانه تحصیل کنند. او تحصیلات دانشگاهی اش را در “یونیورسیتی کالج” آکسفورد آغاز کرد.

پدرش اصرار داشت که استیون هاوکینگ پزشکی بخواند اما او ریاضیات را ترجیح داد و پس از مدت کوتاهی به فیزیک تغییر رشته داد. ‌یکی از استادان حل تمرین او در آن زمان درباره قدرت شگفت انگیز ذهنی و تسلط او به مسائل مختلف علمی می گوید که کافی بود که در اخبار روزمره مثلاً در روزنامه نیویورک تایمز بخواند که فیزیک دانی، فلان کشف نظری را انجام داده است.

استیون هاوکینگ با بیماری از کار افتادگی سلول های عصبی حرکتی دست به گریبان است آنگاه او با همین سرنخ کوچک این محاسبات و کشفیات را دوباره انجام می داد، بدون این که از جایی کمکی بگیرد. بعد از گرفتن لیسانس، برای ادامه تحصیل در کیهان شناسی نظری، وارد کمبریج شد. در آن زمان بود که علائم بیماری ALS (از کارافتادگی سلول های عصبی حرکتی) در استیون هاوکینگ ظهور کرد. در چنین وضعیتی بود که او در سال 1965، دکترایش را گرفت. پزشکان به او گفته بودند که تنها چند ماه زنده می ماند.

نخستین ازدواج هاوکینگ در همان سال با جین ویلد، دانشجوی زبان شناسی کمبریج بود، ازدواجی که در سال 1995 فرجامش طلاق بود. بعد از آن استیون هاوکینگ در سپتامبر 1995 با الین میسون، پرستارش ازدواج کرد. الین همسر سابق دیوید میسون، برنامه نویس نخستین ویرایش برنامه کامپیوتری بود که هاوکینگ را قادر به برقراری ارتباط با بیرون می کرد. البته این ازدواج هم، فرجامش طلاق بود.

استیون هاوکینگ در دنیای علم به خاطر پژوهش هایش در زمینه گرانش کوانتمی مشهور است. استیون هاوکینگ در دهه 1970 با همکاری فیزیکدان برجسته، راجر پنروز، نشان داد که سیاهچاله ها واقعیتی در کیهان هستند که بر اساس نظریه گرانش اینشتین (نسبیت عام)، توجیه می شوند. نظریه جدید استیون هاوکینگ همچنین پیش بینی می کرد که سیاهچاله ها از خود تابش می کنند که این تابش الان به “تابش هاوکینگ” معروف است.

وی دیروز در روز 14 مارس در سن 76 سالگی درگذشت.

 

نکات مهم زندگی

  • متولد ۸ ژانویه ۱۹۴۲ در شهر آکسفورد انگلستان
  • در سال ۱۹۵۹ برای مطالعه علوم طبیعی در دانشگاه آکسفورد پذیرش گرفت و بعد برای پی اچ دی به کمبریج رفت
  • در سال ۱۹۶۳ ابتلای او به بیماری نورون حرکتی تشخیص داده شد و پزشکان به او گفتند دو سال بیشتر زنده نخواهد بود
  • در سال ۱۹۷۴ نظریه اش دایر بر اینکه سیاهچاله ها ساطع کننده "پرتو هاوکینگ" هستند را تشریح کرد
  • کتاب "تاریخچه مخترص زمان" به قلم او در سال ۱۹۸۸ منتشر شد که تاکنون بیش از ۱۰ میلیون نسخه فروش رفته است
  • سرگذشت زندگی اش موضوع فیلم "نظریه همه چیز" محصول سال ۲۰۱۴ با بازیگری ادی ردمین بود

حمایت هاوکینگ از طرح تازه اعزام فضاپیماها به ستارگان مجاور

هشدار استیون هاوکینگ در مورد موجودات فضایی

هاوکینگ بالاترین نشان افتخار آمریکا را دریافت کرد

نسبیت عام اینشتین در سیاهچاله پنج بعدی 'نقض' می‌شود

نوبل فیزیک ۲۰۱۷ به رصدکنندگان امواج اینشتین رسید

هاوکینگ:‌ سیاهچاله ها اطلاعات را ذخیره می کنند

مشاهده حباب عظیم در اطراف یک سیاهچاله