محمدعلی فیروزآبادی
محمدعلی فیروزآبادی
دیوار شهر کتاب
23 مهر 1399
quote این اثر هم مثل خیلی از کارهای استیفن کینگ ، داستانی جذاب با کاراکترهایی قابل باور دارد. و البته ریتم تند داستان مانع از خستگی خواننده می شود. نویسنده نگاهی خاص به مساله شر و شرارت ارائه می دهد و همین مورد را می توان ویژگی این اثر کینگ به حساب آورد. ترجمه در مجموع خوب و البته در اندک مواردی مبهم به نظر می رسد و ای کاش در ویراستاری آن دقت بیشتری به کار می رفت. به هر حال خواندن این اثر مهیج را به دوستداران ژانر وحشت و جنایت پیشنهاد می کنم
25 شهریور 1399
quote رمان جنایی متوسط اما خوبی است. البته در مواردی به راحتی می توان برخی معماهای داستان را حدس زد. ترجمه در مجموع قابل قبول است اگرچه در اندک موارد ابهاماتی دارد.
06 شهریور 1399
quote یکی از قدیمی ترین آثاری که در آن به زندگی سیاسی شماری از مهم ترین بازیگران عصر پهلوی اول پرداخته شده است. نویسنده که خوداز نزدیک آن دوران را درک کرده، با قلمی شیوا و شیرین و با نگاهی تقریبا بیطرفانه به شرح حال کسانی می پردازد که نقشی پررنگ در رویدادهای آن دوره داشته اند. این کتاب یکی از آثاری است که مطالعه آن برای همه کسانی که به تاریخ معاصر ایران علاقه دارند، توصیه می شود.
06 شهریور 1399
quote ” می‌دانی حارصه چیست؟ یک کلمۀ عربی است از خانوادۀ حرص، حارص، احتراص. می‌دانی که شتر آن‌قدر صبور و پر طاقت است که می‌تواند سه هفته بدون آب و غذا در بیابان راه برود و راه برود. دربیابان خارهایی هست که شترها بسیار دوست دارند. هرجا این خار را ببینند با دندان آن را می‌کَنند و شروع به جویدن می‌کنند. وقتی این خار با مزۀ شور خون آغشته می‌شود، شترها لذت بیشتری می‌برند. هرچه بیشتر می‌خورند، خون بیشتری می‌ریزد و هرچه خون بیشتر می‌شود، شتر بیشتر و بیشتر از این خار می‌خورد. گویی که دیگر از خون خود سیر نمی‌شود. اگر مانعش نشوند شتر از شدت خونریزی خواهد مرد. این یعنی حارصه. این رسم تمام خاورمیانه است پسرم. انسان‌هایش در طول تاریخ یکدیگر را کشته‌اند و کشته‌اند، بی‌آنکه متوجه باشند در حال ریختن خون خود هستند. از طعم خون خود مست می‌شوند. “ رفته رفته همه آن مصیبت هایی که در دهه اخیر بر بخشی از مردم خاورمیانه رفته ، در گذر زمان و در غبار مصیبت های تازه به فراموشی سپرده می شود. خواندن این داستان ظاهرا ساده اما تکان دهنده شاید بتواند بر این فراموشی مخرب غلبه کند.
17 مرداد 1399
quote " فعلا که اینجاییم. تاوان گناه هایی که انجام داده ایم را پس می دهیم. اجازه دادیم یک انسان ما را فریب دهد و کورکورانه از او پیروی کرده ایم. داریم تاوان اینها را پس می دهیم. ذات سرکش انسان را فراموش کردیم و در هوس های کوچکمان غرق شدیم. داریم تاوان اینها را پس می دهیم. این حکایت گناه های کوچکی است که در اثر سر خم کردنهای کوچک در زندگی روزمره مان به وجود آمده است." ترجیح دادم که به جای هر نظر و نقدی همین چند جمله کتاب را نقل کنم. داستانی ظاهرا ساده اما عمیق که صد البته مشابه آن از آغاز تاریخ و در نمونه های بزرگتر و کوچکتر بارها و بارها اتفاق افتاده و می افتد و خواهد افتاد. در هر حال خواندن این اثر ظاهرا ساده اما ژرف نگرانه، به شدت توصیه می شود.
08 مرداد 1399
quote داستانی زیبا و عاشقانه در ستایش عشق و زدگی. به نظر من اول کتاب را بخوانید و سپس نسخه سینمایی آن را ببینید. هر دو زیبا است.
26 تیر 1399
quote بعد از تماشای نسخه سینمایی این اثر متوجه می شویم که متاسفانه اعمال سانسورهای بی مورد به اصل داستان لطمه زیادی زده است. اگرچه که بدون دیدن فیلم نیز این مساله قابل تشخیص است. ترچمه خوب و قابل قبول است.
09 بهمن 1398
quote خواندن این کتاب ارزشمند را به همه علاقه مندان به راه آهن و تاریخ معاصر پیشنهاد می کنم. آقای نوروزی واقعا زحمات ارزشمندی کشیدن برای تهیه این اثر زیبا و منحصربفرد. ای کاش این سفر همچنان ادامه پیدا می کرد و دنباله این داستان در جلدهای دوم و سوم چاپ می شد. نویسنده با نگاهی بی طرفانه ضمن حکایت داستان راه آهن ایران، خواننده خود را از قید بسیاری روایت های عوامانه و بی پایه در تاریخ معاصر آزاد می کند.
04 بهمن 1398
quote همان گونه که از نام کتاب برمی آید، محاکمه ناکام ژنرال پینوشه دیکتاتور مخوف شیلی ، بهانه ای است برای توصیف آرزوهای ملتی که سالها تحت این دیکتاتوری زجر کشیده و تحقیر شده اند. نویسنده مشهور این کتاب که خود نیز از جمله قربانیان حکومت پینوشه بوده است، به صورت سایه وار این روند طولانی را دنبال می کند و در آخر نتیجه می گیرد که اگرچه دیکتاتور در برابر قاضی قرار نگرفت اما این اغازی است بر دورانی که دیگر دیکتاتورها در جهان امنیت خاطر نخواهند داشت.
22 آذر 1398
quote روایتی تلخ و متفاوت از آن بیروت رویایی قبل از جنگ