علی فروتن
علی فروتن
دیوار شهر کتاب
29 مهر 1399
quote این کتاب شامل 18 یادداشت درباره تجربیات شخصی نویسنده در حوزه کتاب است. نویسنده در یادداشت‌های خود به مسائلی مانند علاقه به کتاب‌های قدیمی، ساختار کتابخانه‌های شخصی، تجربیات مشترک در حوزه کتاب‌خوانی و... می‌پردازد. به دلیل تفاوت‌های ارزشی، فرهنگی، مذهبی و اجتماعی نویسنده با خواننده ایرانی (و احتمالاً مسلمان)، شاید ایجاد ارتباط با برخی از این یادداشت‌ها برای خوانندگان غیر آمریکایی آسان نباشد. این مرور مبتنی بر برداشت و دیدگاه «شخصی» مرورنویس است.
23 مهر 1399
quote «زان تشنگان» قسمت سوم از مجموعه «کاشوب» است که انتشار روایت‌های شخصی مرتبط با واقعه عاشورا را دنبال می‌کند. این کتاب شامل 24 روایت از 24 نفر است. معیار انتخاب نویسندگان یا روایت‌ها برای درج در این مجموعه مشخص نیست. برخی روایت‌ها به تاثیر واقعه عاشورا و مراسم مرتبط با آن بر زندگی خود راوی یا اطرافیان وی می‌پردازند ولی بعضی از آنها ارتباط حداقلی با این واقعه دارند که توصیف مستقیم این ارتباط در معدودی از روایت‌ها از چند جمله فراتر نمی‌رود. تعدادی از راویان، به‌ویژه راوی روایت «عاشوراش»، بیشتر از این که به هدف ادعایی روایت بپردازند، درگیر ارائه توصیفات مفصل و -به نظر مرورنویس- بی‌فایده از مکان‌ها یا حالت‌های فرعی شده‌اند. در یکی از روایت‌ها (قتلینگ گینه) نیز راوی برخی مکالمات شخصیت‌ها را به زبان محلی در کنار ترجمه آن آورده است که کمکی به پیشبرد داستان نمی‌کند. به نظر می‌رسد که فقط چند روایت به هدفی که در مقدمه کتاب به آن اشاره شده است، نزدیک شده‌اند. این مرور مبتنی بر برداشت و دیدگاه «شخصی» مرورنویس است.
31 شهریور 1399
quote نویسنده، که خود پزشک است، در این کتاب به تشریح تجربیاتش درباره نگهداری از سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های درمان‌ناپذیر می‌پردازد. بخش چشمگیری از مباحث کتاب در پی پاسخ‌گویی به این پرسش است که آیا باید به هر قیمتی برای افزایش -هرچند جزیی- عمر افراد دچار بیماری‌های علاج‌ناپذیر باشیم یا ترتیبی دهیم که این افراد در روزهای واپسین زندگی خود را آن‌گونه که مطلوب خودشان است، سپری کنند. آتول گاواندی بر این باور است که دانش پزشکی برای این دست از افراد یا بیماران کارآیی چندانی ندارد. نویسنده در این زمینه نمونه‌هایی از وضعیت بیماران درمان‌ناپذیر در ایالت‌های مختلف آمریکا را بیان کرده و با این کار شرایط این بیماران را برای خواننده ملموس کرده است. همچنین به تلاش پزشکان و پرستاران و کارآفرینان در زمینه فراهم کردن شرایط زندگی مستقل برای سالمندان اشاره کرده است. مطالعه این کتاب برای دانشجویان رشته‌های پزشکی و پرستاری و نیز پزشکان عمومی و تخصصی سودمند خواهد بود. ترجمه آقای حامد قدیری «روان» است. این مرور مبتنی بر برداشت و دیدگاه «شخصی» مرورنویس است.
18 شهریور 1399
quote نویسنده سعی کرده است که تاریخ حسابان (دیفرانسیل و انتگرال)، از یونان باستان تا دوران معاصر، را به همراه کاربردهای این شاخه از ریاضیات به زبان ساده بیان کند و چشم‌انداز مختصری از آینده حسابان ارائه نماید. با وجود پیچیدگی ذاتی مباحث حسابان، نویسنده مفاهیم را تقریباً بدون توسل به فرمول‌های مشتق و انتگرال شرح داده است. آشنا ساختن خواننده با کاربردهای حسابان در حوزه‌های مختلف از اقتصاد و هنر تا تصویرسازی کامپیوتری، فشرده‌سازی اطلاعات، پزشکی، محاسبات فضانوردی و حتی پیش‌بینی سامانه‌های آشوبناک (مانند هواشناسی) و یادگیری ماشینی، از نقاط قوت این کتاب است. خواندن این کتاب احتمالاً برای علاقه‌مندان به علم و کاربردهای ریاضیات سودمند خواهد بود. البته شاید آشنایی مقدماتی با ریاضیات یا حداقل علاقه به این رشته پیش‌شرط لذت بردن از مباحث این کتاب باشد. این مرور مبتنی بر برداشت و دیدگاه «شخصی» مرورنویس است.
14 شهریور 1399
quote این کتاب را می‌توان جلد دوم کتاب «سه دقیقه در قیامت» دانست. البته در این کتاب تجربیات نزدیک به مرگ از زبان افراد متعدد (ایرانی و خارجی) نقل شده است. برخی روایت‌ها در کتاب‌های دیگر تقریباً مطرح شده است ولی در برخی از آنها نکات نسبتاً تازه‌ای به چشم می‌خورد. خواندن این کتاب ممکن است برای افرادی که مسائل دنیا را با دیدگاه دینی تحلیل می‌کنند، سودمند باشد.
02 شهریور 1399
quote نویسندگان کتاب به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که فقر (کمیابی) چه تاثیری بر تصمیمات انسان می‌گذارد. نویسندگان بر این باورند که فقر، اعم از کمبود مالی، کمبود زمان، کمبود خود-مهاری، کمبود تمرکز و... باعث می‌شود که مسائل نیازمند رسیدگی فوری -با هر درجه از اهمیت- در اولویت قرار بگیرند و فرد نتواند به نیازهای مهم ولی غیرفوری فکر کند. در این کتاب بسیاری از تصمیمات غیرمعقول افراد دچار کمیابی بر اساس این نظریه تفسیر و توجیه شده است. مسائلی مانند نسبی بودن درک افراد از صرفه‌جویی و تاثیر متقابل فقر و ناتوانی نیز در این کتاب مطرح شده است. نویسندگان راهکارهایی را برای اهمیت بخشیدن به خواسته‌های مهم ولی غیرفوری، مانند پس‌انداز کردن یا حضور منظم در باشگاه، ارائه کرده‌اند. ترجمه آقای میرابوطالبی روان است.
31 خرداد 1399
quote نویسنده، که خود نمایشنامه و فیلمنامه‌نویس است، سعی دارد با ارائه روایت‌هایی از فرآیند نگارش و تعدیل تعدادی از آثارش که به فیلم و نمایش تبدیل شده‌اند، درس‌هایی در زمینه نویسندگی و اصول آن به خواننده بدهد. نویسنده تاحدی در زمینه دستیابی به این هدف موفق بوده است و در مواردی درسهایی، هرچند سطحی و مختصر، درباره دیگر جنبه‌های فیلمسازی ارائه کرده است. مطالعه کتاب احتمالاً برای علاقه‌مندان به نویسندگی سودمند خواهد بود. این مرور مبتنی بر برداشت و دیدگاه «شخصی» مرورنویس است.
21 فروردین 1399
quote متیو مک‌دونالد (Matthew MacDonald) در این کتاب به ساختار، کارکردها، قابلیت‌ها، نقاط ضعف و قوت و روش‌های بهره‌برداری هرچه بهتر از مغز پرداخته است. کتاب ده فصل دارد. مرور ساختار فیزیکی مغز، تغذیه مغز، خواب، ادراک، حافظه، هیجان، خرد، شخصیت، تاثیر متقابل جنسیت و مغز، و روند تکامل مغز موضوعات بخشهای مختلف این کتاب هستند. کتاب به زبان ساده نوشته شده و برای افراد دارای دانش ابتدایی درباره بدن انسان قابل فهم است. برخی مباحث به دلیل رد کردن باورهای سنتی دربارع مغز برای خواننده عام جذاب و تازه است. مطالب کاربردی، به‌ویژه در بخش حافظه، به دلیل ارائه روش‌های بهره‌برداری بهینه از قابلیت‌های مغز سودمند به نظر می‌رسد. همچنین، قسمت‌های مختلف مغز معرفی شده و نقش آنها در فعالیت‌های روزمره بدن بیان شده است. به باور نویسنده، حتی درک فرد از مفاهیمی مانند شادمانی (خوشبختی) و شخصیت از واکنش‌های شیمیایی درون مغز تاثیر می‌پذیرد. این کتاب دانشی مقدماتی و احتمالاً کاربردی درباره مغز در اختیار خواننده می‌گذارد و دریچه‌ای تازه به دنیای این اندام حیاتی باز می‌کند. ترجمه آقای محمدرضا باطنی روان است. این مرور مبتنی بر برداشت و دیدگاه «شخصی» مرورنویس است.
علی فروتن درباره قدیس نوشته است:
04 دی 1398
quote نویسنده قصد دارد به طور غیرمستقیم خواننده را با فضایل امام علی(ع) آشنا کند. داستان بر محور آشنایی تصادفی یک کشیش روسی با امام علی(ع) و جستجوی وی برای شناخت بیشتر این شخصیت شکل می‌گیرد. رخدادهای ابتدایی داستان کشش لازم برای پیگیری وقایع بعدی را برای خواننده ایجاد می‌کند. نویسنده (که خود مسلمان است) کوشیده است تصویری بی‌طرفانه از امام و شیوه‌های حکومت‌داری ایشان ارائه کند که این کوشش در مقاطعی، مثلاً در جایی که کشیش، بدون پیش‌زمینه آشکار، عنوان می‌کند که حکومت پس از پیامبر حق امام بوده است، مخدوش می‌شود. معرفی امام و ویژگی‌های شخصی و روش‌های حکومت‌داری ایشان از دیدگاه نویسندگان غربی و غیرمسلمان تا حدودی زمینه آشنایی بدون یکسونگری را برای خواننده فراهم می‌کند. ارائه اطلاعات جنبی درباره کشورهای مختلف و حوادث تاریخی مانند انقلاب فرانسه و انقلاب روسیه در قالب داستان و به شکل مستقیم از نقاط قوت این داستان است.
04 دی 1398
quote این کتاب روایتی از وقایعی است که در جریان تجربه نزدیک به مرگ (NDE) برای راوی رخ می‌دهد. قلب راوی در اتاق عمل به مدت چند دقیقه از تپش می‌ایستد و در این مدت راوی شاهد وقایعی می‌شود که آنها را با جزییات برای خواننده بیان کرده است. به مسائلی از جمله رسیدگی به اعمال و مسائلی مانند حبط (از بین رفتن اثر) عمل، آثار اعمال نیک، اهمیت نیت، ضرورت پرهیز از عادات زشت، جایگاه افراد در عالم برزخ و... در این کتاب پرداخته شده است. راوی پس از بازگشت به حیات دنیوی به توانایی‌هایی از جمله پیشگویی آینده دست می‌یابد و از این توانایی‌ها برای اثبات تجربه خود بهره می‌گیرد. با توجه به ناشناخته بودن عالم پس از مرگ، مطالب کتاب احتمالاً برای خواننده باورمند به حیات پس از مرگ جذاب خواهد بود.