دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
-کوتاه در مورد اسیمیلاسیون یهودیان (همانند سازی)

در دوران باستان ,همجواری آیین هلنی یونان و سنت یهود , منجر به تاثیر گیری های دو جانبه شده و تشکیل "یهودیت هلنیستی " شده بود.زمانیکه مکابیان یهود بر سلوکیان یونانی پیروز شدند , تلاش کردند که این تاثیر هلنیسم و یهودیت هلنی بر یهودیان را کم کنند .اما بسیاری از یهودیان منطقه زبان و فرهنگ یونانی را پذیرفتند و پروسه تعدیل و تغییر سنت یهود آغاز شد.

در ... دیدن ادامه » اواخر قرن ۱۸ این پروسه در اروپای غربی در میان یهودیا ن اشکنازی شدت گرفت.بویژه در آلمان که "Haskala یا رنسانس فرهنگی یهودیان " ظهور کرد.موفقیت اولیه این تلاش امید به بهبود شرایط یهودیا ن از طریق ادغام آنها در جوامع غیر یهودی را زیاد کرده وبویژه در میان طبقات بالای یهودیا ن طرفدارزیادی پیدا کرد.
بتدریج سکونت تعداد زیادی یهودی در شهر های بزرگ بر شیوه زندگی آنها تاثیر گذا شت و حضور آنها را در اقتصاد و فرهنگ پررنگ تر کرد.اما هیچ کدام سبب نشد که قانون این کشور ها حقوق مساوی برای یهودی ها قائل شوند . وقتی که برابر سازی قانونی یهودی ها در آلمان به نتیجه نرسید, بخشی از یهودیهای شهرنشین و تحصیلکرده نیروی خود را صرف کار فرهنگی و انتشار آرمان هاو ایده های روشنفکرانه خودنمودند .ایده ها و آرمان هایی که به زعم آنها امکان پیشرفت را به یهودیها میداد .این ایده ها در حقیقت ایجاد یک جور "یهودیت آلمانی " بود که بتواند حقوق مساوی برای یهودیان کسب کند .
همزمان با اوج گیری ناسیونالیسم در اروپا , هم مسیحی ها و هم یهودی ها درگیر پاسخ به این پرسش بودند که چگونه هرملتی, میتواند یهودی های خود را درون فرهنگ ملی خود ادغام کند و اگر نتوانست باید با آنها چگونه برخورد کرد .
یهودیان طرفدارتغییر با از بین بردن ساختار جمعی سنتی یهودی، Kehilla , کوشیدند که اهمیت "ملیت متمایزو مبتنی بر قومیت "یهود را کاهش دهند ,اما این تلاش ها لزوما تحمل اکثریت غیر یهودی این کشور ها را نسبت به یهودیا ن زیاد نکرد.
پروسه "همانند سازی " حتی تا تغیر دین به مسیحیت هم پیش رفت.برای مثال هیچ کدام از بازماندگان موسی مندلسون (فیلسوف یهودی مشهور درنهضت روشنگری آلمان که او را موسی سوم پس از موسی کلیم و موسی میمون میدانند ), بر دین یهود باقی نماندند .
طرفداران همانند سازی ,قبیله گرایی و ویژگی های خاص فرهنگ یهود را عامل اصلی خصومت علیه یهودیا ن میدانستند و اعتقاد داشتند که تعهدات و وابستگی های قومی در میان یهودیان باید سست ترشود. این بحث ها یهودیا ن را به سمت سوالات فلسفی در باب هویت یهودی کشا ند, چه کسی یک یهودی است؟ تا چه میزان یهودیا ن باید از حق متمایز بودن خود به سود برابری شهروندی خود بگذرند ؟
اما علیرغم همه این تلاش ها ی روشنفکران یهودی برای همانند سازی , نه تمایل توده یهودی به حفظ سنت ها کم شد , نه گرایش های ضد یهودی در اروپا خاموش شد . در کنار این راه حل های مسالمت میز و روشنفکرانه ,همواره شیوه های دیگرحل "مساله یهود " از جمله مهاجرت به سرزمین های دیگر و تشکیل سرزمین یهودی هم سیر خودش را طی می کرد...
رضا قائمی و علیرضا اعرابی این را خواندند
امیرحسین آل عوض و مریم جمالی این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
زمینه تاریخی رمان "خانواده موسکات"

آیزاک بشویس سینگر در کتاب "خانوداه موسکات" به بهانه روایت سرگذشت یک خانواده ثروتمند یهودی در ورشو، در فاصله شروع قرن بیستم تا اولین روز حمله هیتلر به لهستان، سنت‌ها و آداب و رسوم یهودیان حسیدی لهستان را روایت می‌کند. انگار این داستان حجیم بنای یادبود این قوم است، که در زمان داستان از سه‌میلیون نفر بیشتر بودند (جنگ جهانی دوم بیش از 90% یهودیان لهستان را نابود کرد)، و تعدادشان در حال حاضر حدود چهارصدهزار نفر تخمین زده می‌شود و اغلب در آمریکا، انگلستان و اسرائیل زندگی می‌کنند.
حسید ... دیدن ادامه » در لغت به معنی پارساست. جنبش حسیدی به عنوان یک جنبش احیای معنویت در قرن هجده میلادی در اوکراین به‌وجود آمد و به سرعت در شرق اروپا گسترش یافت. امروزه حسیدیون زیرگروهی از یهودیان اولترا-ارتدکس محسوب می‌شوند و ویژگی بارزشان انزواطلبی اجتماعی و محافظه‌کاری مذهبی است.
حسیدیون به فرقه‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند، فرقه‌هایی که از آنها با عنوان "بیت" یا "خاندان" نام برده می‌شود و هر یک خاخام مستقل خود را دارند. تکریم خاخام و اطاعت از او جزء اصول کلیدی تفکر حسیدیون است، زیرا خاخام مقامی معنوی تلقی می‌شود و هر مومنی باید برای نزدیک شدن به خداوند به او نزدیک شود. این خاندان‌ها باورهای یکسانی دارند اما سنت‌ها و آدابشان با هم تفاوت دارد.
علاوه بر خاخام بیالودرونا خاخامهای حسیدی دیگری نیز به مراسم آمدند- خاخامهای نوومینسک، آمشینف، و کوژنیتز. آکیبا، که به تازگی جینا را طلاق داده بود، با پدرش خاخام سنتسیمین سوار یک کالسکه شده بود. او روی بالشی که با خود آورده بود نشسته بود تا خیالش راحت باشد که هیچ‌جای بدنش با پارچه پشمی-کتانی صندلی، پارچه‌ای که در شریعت موسی حرام بود، در تماس قرار نمی‌گیرد. (از متن کتاب)
وقتی جمعیت کم شد، آنها که مانده بودند فرصت یافتند با دهن باز به خاخامهای مهمان خیره شوند؛ برخی ریش سیاه و بقیه ریش حنایی، با کلاه‌های مشکی و پالتوهای ابریشم آستر پوستی؛ هریک در حلقه حفاظت خادمان و ملازمان خود. پایوتهای‌شان در باد تکان می خورد، گردنشان را با شال‌گردن پشمی پوشانده بودند، آه می‌کشیدند، از انفیه‌دانهای بزرگ یک انگشت انفیه برمی‌داشتند، با یکدیگر مودبانه احوالپرسی می‌کردند، اما خیلی کم حرف می‌زدند. خاندانهای حسیدی از گذشته‌های دور با هم اختلاف داشتند. وقتی خاخام بیالودرونا خاخام سنتسیمین را دید، رویش را برگرداند؛ حالا که آکیبا و جینا از هم جدا شده بودند، رابطه خویشاوندی که به سبب ازدواج فرزندانشان پیدا کرده بودند از بین رفته بود. با این همه آکیبا، احمق ساده‌دل، به خاخام سنتسیمین نزدیک شد و گفت: "سلام علیکم، پدر زن،" و آن یکی با بی‌حوصلگی شانه بالا انداخت و گفت "سلام علیکم."(از متن کتاب)

یهودیان بیش از هزار سال در لهستان زندگی کرده‌اند. به برکت رواداری مذهبی و خودمختاری اجتماعی، لهستان چندین قرن سکونتگاه یهودیان و مرکز فرهنگ یهودی بوده است. از سال 1025 میلادی، سالی که پادشاهی لهستان بنیاد نهاده شد، تا سال 1569 میلادی، سال تشکیل اتحاد مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی، لهستان پرمداراترین کشور اروپا بود. از این رو این کشور را بهشت یهودیان می‌نامیدند. از قرن هفدهم میلادی به بعد، بر اثر رشد جنبش اصلاح‌طلب پروتستان و مقابله کاتولیک‌ها با آن، مدارای مذهبی لهستان به تدریج کم و کمتر شد. پس از تجزیه لهستان در 1795 و نابودی لهستان به عنوان یک کشور مستقل، یهودیان لهستان تابع قوانین قدرت‌های تجزیه کننده- امپراتوری به‌شدت یهودستیز روسیه، امپراتوری اتریش-مجارستان و پادشاهی پروس- شدند. با اینهمه، لهستان، که پس از جنگ جهانی اول استقلال خود را دوباره به‌دست آورد، مرکز یهودیان اروپا بود و بیش از سه‌میلیون یهودی در این کشور زندگی می‌کردند.
در آن روزها یهودستیزی در تمام اروپا سیر صعودی داشت. انزواطلبی یهودیان و بی‌علاقگی‌شان به ادغام در اکثریت غیریهودی جمعیت لهستان در رشد تنش بین یهودیان و لهستانی‌ها و بالاگرفتن موج یهودستیزی نقش کمی نداشت. در سرشماری سال 1921 بیش از 74% یهودیان لهستان ییدیش یا عبری را زبان مادری خود اعلام کرده بودند. این رقم در سال 1931 به 87% رسید.
یانک هرگز از شنیدن سرگذشت این مردمی که هشتصدسال در لهستان زندگی کرده بودند و هنوز زبان لهستانی را یاد نگرفته بودند خسته نمی‌شد. از کجا آمده بودند؟ آیا واقعا از اولاد عبرانیان بودند؟ آیا ممکن بود از نوادگان خزرها باشند؟ چه باوری آنها را در کنار هم نگه می‌داشت؟ آن ریشهای سیاه مثل ذغال یا سرخ مثل آتش، آن چشمهای وحشی، آن صورتهای رنگ‌پریده اشرافی را از کجا آورده بودند؟ چرا مردم تا این حد از آنها متنفر بودند؟ چرا مرتب از سرزمینی به سرزمین دیگر رانده می‌شدند؟ چه نیرویی آنها را سرازپانشناخته به انگستان، آمریکا، آرژانتین، آفریقای جنوبی، سیبری، استرالیا می‌کشاند؟ چرا دقیقا این مردم بودند که موسی، داود، پیامبران، عیسی، حواریون، اسپینوزا، کارل مارکس را به جهان عرضه کرده بودند؟ (از متن کتاب)

هجوم یهودیان روسی- بخصوص از اوکراین، جایی که در طول جنگ داخلی بیش از 2000 پوگروم اتفاق افتاد- مشکل را تشدید کرد. طبق پیمان صلح ریگا یهودیان بیرون‌ رانده شده مختار بودند محل اقامت خود را انتخاب کنند. صدهاهزار یهودی به لهستان آمدند و به اقلیت پرشمار یهودیان جمهوری دوم لهستان اضافه شدند. بی‌ثباتی ناشی از این رشد ناگهانی جمعیت در افزایش تمایلات ضدیهودی نقش به‌سزایی داشت، و نتیجه‌اش تبعیض، طرد، خشونت در محیط دانشگاه‌ها، و ظهور "جوخه‌های ضدیهود" بود که به جناح‌های راست‌گرا وابسته بودند.
در دوران پیلسودسکی، که مخالف یهودستیزی بود، اوضاع بهتر شد. سال‌های 1926 تا 1935 از نظر بسیاری از یهودیان دورانی خوش محسوب می‌شود. به‌دنبال رکود اقتصادی، و پس از مرگ پیلسودسکی در 1935 شرایط یهودیان رو به وخامت گذاشت.
پیدایش روش‌های تولید انبوه کالا و فروشگاه‌های بزرگ بر کسب‌وکار آنها تاثیری منفی داشت. منابع تامین معاش تقریبا سیصدهزار یهودی که کسب‌وکارهای خانوادگی داشتند از بین رفت. این وضعیت منجر به روی آوردن یهودیان به تحصیل در دانشگاه‌ها شد. در سال 1928 درصد دانشجویان یهودی در دانشگاه‌های لهستان 20.4 بود که هیچ تناسبی با نسبت جمعیت آنان به کل جمعیت لهستان نداشت. رشد یهودستیزی این نسبت را در 1931 به 7.5% رساند.
در راهِ خانه پینی مجبور بود تند راه برود. محله غیریهودی از نزدیکی خیابان شلیسکا شروع می‌شد، و یهودی ممکن بود به دردسر بیفتد. افراد نارا، نازیهای لهستانی، عادت داشتند با چماقهای پلاستیکی گشت بزنند، و آنها را چپ‌وراست بر سر یهودیان بکوبند. میانبرزدن از میان باغ ساکسون می‌توانست به قیمت جان آدم تمام شود. یکی از نوه‌هایش، پسر دختر بزرگش، مجبور بود ایستاده در کلاسهای دانشگاه شرکت کند، زیرا دانشجویان غیریهودی اجازه نمی‌دادند یهودیان بنشینند، یا می‌خواستند که دانشجویان یهودی جدا از دیگران روی نیمکتهای "گتو" بنشینند. و آن ابلهان بر حق خود برای هم‌نشینی با دشمنان بنی‌اسرائیل پافشاری می‌کردند!

بخش بزرگی از کارگران لهستان به اتحادیه‌های کارگری پیوستند. این اتحادیه‌ها تحت نفوذ سوسیالیست‌هایی بودند که سال 1923 پس از انشعاب به حزب کمونیست لهستان و انترناسیونال دوم پیوستند.

"آقای یانووار. درصد یهودیان کمونیست به نحو شگفت‌انگیزی بالاست. نسبتش حقیقتا خارق‌العاده است. آیا روشنفکران یهودی خبر دارند؟ در این مورد چی فکر می‌کنند؟"
"قربان، این ناشی از موقعیت نامساعدی است که یهودیا دارن. ما را در مشاغل دولتی نمی‌پذیرند، در کارخانه‌ها هم نمیتونیم کار بگیریم. یهودستیزی کمونیسم را به‌وجود میاره."
"خوب، فرض کنیم اینطوره، آیا رهبران یهودی متوجه هستند که رواج کمونیسم در میان توده‌های یهودی باعث میشه یهودستیزی ده‌ برابر، صد برابر شدیدتر بشه؟"
"ما این را هم میدونیم. این یک چرخه معیوبه." (از متن کتاب)

سینگر این کتاب را در فاصله کوتاهی پس از پایان جنگ دوم جهانی منتشر کرد. او که در سال 1902 میلادی در یک خانواده یهودی حسیدی ورشو به دنیا آمده بود تا سال 1935، چهارسال پیش از شروع جنگ جهانی دوم و پیش از زمانی که داستان "خانواده موسکات" به پایان می‌رسد در این کشور زندگی کرد. مثل بسیاری از یهودیان اروپا، که بالاگرفتن موج یهودستیزی را حس می‌کردند و بنیه مالی و/یا جسمی مهاجرت را داشتند، سینگر در 33 سالگی به آمریکا مهاجرت کرد.
بنابراین سینگر سالهای کودکی، نوجوانی و بخشی از جوانی خود را در همان دورانی در لهستان گذراند که داستان کتاب "خانواده موسکات" در آن می‌گذرد. پدرش خاخام بود و مادرش دختر یک خاخام دیگر (درست مثل یکی از قهرمانان کتابش، آسا هشل بنت). خانواده‌اش مدتی در خیابان کروخمالنا زندگی می‌کرد. (جایی که دو قهرمان کتاب پس از دوران دشوار جدایی دوباره به‌هم می‌رسند.) وقتی هفت ساله شد خانواده‌اش به "ّبیت" خاخام رادزیمین نقل مکان کرد و پدرش مدیر مکتب‌خانه شد. بنابراین عجیب نیست اگر او آداب و رسوم خاندان‌های خاخامی لهستان و یهودیان این کشور را به خوبی بشناسد و هربار عیدی یا آیینی را با ریزترین جزئیاتش توضیح بدهد: عید سوکوت یا عید سایبان‌ها، عید گشایش(حنوکا)، روش هشانا (سال نوی یهودی)، عید پسح، عید پوریم، عید سیمحا تورا، سدر (اولین شب عید پسح)، ....
حسیدیون بیالودرونا نانوایی خیابان کروخمالنا را اجاره کرده بودند تا بتوانند نان فطیر عید پسح را مطابق دستور شرع درست کنند. تمام کارها را رَبی آرون و دیگران انجام دادند. آنها در چلیکی کاملا نو آب ریختند و گذاشتند یک شب بماند. حسیدیون خودشان میزها را تمیز کردند، وردنه‌ها را سابیدند، پاروی نانوایی را، و تخته‌هایی را که لایه‌های خمیر روی آن بریده و خط انداخته می‌شد. آنها برای خط انداختن نان فطیر از غلطک استفاده نمی‌کردند، بلکه آن را، به سبک قدیم، با چنگک چوبی سوراخ‌سوراخ می‌کردند. (از متن کتاب)

اما توصیف سنت‌ها، آیین‌ها و اعیاد یهودیان حسیدی فقط یکی از مضامین کتاب "خانواده موسکات" است. درست است که تندباد جنگ جهانی دوم حسیدیون لهستان را تقریبا نابود کرد- کشت یا به مهاجرت واداشت- این قوم، مثل هر قوم یا ملت دیگری، علاوه بر آن در معرض نابودی فرهنگی، یا به‌عبارت بهتر دگردیسی فرهنگی به وسیله عواملی بودند که آن سنن در طول قرن‌ها برای دور نگهداشتنشان شکل گرفته بودند. سینگر در این کتاب که گستره‌ای تقریبا چهل ساله را می‌پوشاند این دگرگونی‌ها را نیز نشان می‌دهد: پسر خاخام از دین برمی‌گردد و در آرزوی فراگیری علوم دنیوی به ورشو مهاجرت می‌کند. دختر خاخام دیگری از شوهر به‌شدت متدینش جدا می‌شود تا با عشق دوران کودکی‌اش ازدواج کند. خانواده‌های متمول یهودی دخترانشان را به مدارس جدید می‌فرستند و بعد دیگر قادر نیستند آنها را وادار به ازدواج‌های قراردادی و بر سر گذاشتن کلاه‌گیس زنان متاهل یهودی کنند. دختران با مردان غیریهودی ازدواج می‌کنند، از خانه فرار می‌کنند، خیانت می‌کنند و طلاق می‌گیرند. خاندان‌های خاخامی از رونق می‌افتند.
گفته‌اند که "خانواده موسکات" با رمان‌های بزرگ روسی، مثلا آثار تولستوی، پهلو می‌زند. این کتاب خانواده بزرگ و ثروتمندی در گتوی ورشو را در اوج ثروت و مکنت تا فروپاشی و فقر دنبال می‌کند. داستان با ازدواجِ سومِ بزرگِ این خانواده پدرسالار آغاز می‌شود، و به تفصیل یا گذرا سرگذشت تعدادی از افراد این خانواده را تا اولین روز بمباران ورشو به‌وسیله آلمان نازی دنبال می‌کند.
برخی از پرشمار شخصیت‌های این رمان روشن‌تر و زنده‌تر از بقیه تصویر شده‌اند، شخصیت‌هایی که نقش اصلی را در داستان این خانواده برعهده دارند: رِب مشولام موسکات، بزرگِ مقتدر و باهوش خانواده، داماد خوش‌گذران و دم‌غنیمت شمرِ او آبرام شاپیرو، پیشکارش کوپِل، نوه‌اش هداسا، و البته آسا هشل بنت، جوان روستایی جاه‌طلبی که تصادفا با این خانواده آشنا می‌شود و سرنوشتش با آنها گره می‌خورد. برخی دیگر سیاهی لشکرند، مطلقا بی‌نام و نشان، به برخی بسیار گذرا اشاره شده. اما کتاب، به زعم من روزنی می‌گشاید بر زندگی مردمی که ما خیلی کم می‌شناسیم، هرچند بخش بسیار کوچکی از آنان در ایران زندگی می‌کنند، و یکی از اعیادشان به داستان استر و مردخای مربوط می‌شود که گویا در دوران خشایارشا پادشاه هخامنشی اتفاق افتاده است.
رمان خانواده موسکات "قهرمان" ندارد. هیچ آدمی سیاهِ سیاه یا سفیدِ سفید نیست. سینگر هم‌کیشان و هم‌وطنانِ خود را نه تقدیس می‌کند نه تقبیح. آنان نیز مردمی هستند مثل هر قوم دیگری. دروغ می‌گویند، دزدی می‌کنند، به یکدیگر کمک می‌کنند یا یکدیگر را می‌آزارند. عاشق می‌شوند، خیانت می‌کنند، بیرحمند و دلسوز. آدم‌های واقعی. شخصیت‌های کتاب تقریبا همه باورکردنی و واقعی‌اند، آشنا به‌نظر می‌رسند؛ و یکی از جذابیت‌های اصلی این رمان همین است.
رمان "خانواده موسکات" از همان صفحات اول ما را وسوسه می‌کند و به دنیای خود می‌کشاند، و بعد ما به سینگر اعتماد می‌کنیم و در سفر به شهر دوران کودکی او همراهش می‌شویم. "خانواه موسکات" از آن دسته رمان‌هاست که از همان ابتدای داستان با خواننده ارتباط برقرار می‌کند.
این رمان خواننده‌اش را، هم در جهان خیال و هم از نظر عاطفی، به دنیایی می‌برد که او پیش از آن از وجودش بی‌خبر بوده. این رمان قدرت ایجاد همدلی دارد، ما را می‌ترساند، منزجر می‌کند، سرمان را گرم می‌کند و شگفت‌زده‌مان می‌کند.
هرچند موضوع این کتاب زندگی یهودیان حسیدی لهستان است نه مرگشان به‌عنوان یک قوم، پایان کتاب از این سرنوشت شوم خبر می‌دهد.
"خانواده موسکات" اولین کتاب سینگر است که به انگلیسی منتشر شده (مترجم A. H. Gross، ناشر Alfred A. Knopf نیویورک، 1950). نسخه ییدیش کتاب یازده صفحه از ترجمه انگلیسی (که ماخذ ترجمه فارسی بوده) حجیم‌تر بوده است. آن نسخه با فرارِ بخش کوچکی از خانواده موسکات و رسیدن آنها به فلسطین به پایان می‌رسد. پایانی نسبتا امیدبخش در مقایسه با ترجمه حاضر.
سینگر برنده نوبل ادبیات سال 1978 میلادی است. او دست کم 18 رمان، 14 داستان کودک، دهها داستان کوتاه و چندین مقاله و خاطره‌نویسی منتشر کرده است. سینگر نسخه ییدیش کتاب "خانواده موسکات" را به یاد برادرش اسرائیل، که او نیز نویسنده بود، و پس از مرگ وی منتشر کرد. از ترجمه انگلیسی کتاب حاضر تقریبا 70 سال گذشته است، و در کمال شگفتی، و البته از بخت خوب مترجم، کتاب تاکنون به فارسی ترجمه نشده بود. در حقیقت بسیاری از آثاز این نویسنده، که یکی از بزرگان ادبیات ییدیش به شمار می‌رود، هنوز به فارسی ترجمه شده‌اند. آثاری از قیبل:
شوشا (Shosha, 1978) که داستان پسر خاخامی است که عاشق دوست دوران کودکی‌اش شوشاست. داستان در محدوده زمانی مشابه "خانواده موسکات" آغاز می‌شود اما جنگ دوم جهانی را نیز در برمی‌‌گیرد.
برده (The Slave, 1962) سرگذشت مرد فرهیخته‌ای به نام یاکوب است که پس از قیام (و قتل عام) خملنیتسکی به‌بردگی فروخته می‌شود و به زنی غیریهودی دل می‌بازد. کتاب از دید یاکوب تاریخ ساکن شدن یهودیان را در لهستان در پایان قرن هفدهم میلادی بازمی‌گوید. با وجود این که اکثر کاراکترهای کتاب یهودی‌اند، نگاه کتاب به یهودیان ارتدکس انتقادی است.
ابله (Meshugah, 1981-1983) داستان دیوانه‌وار یک مثلث عشقی بین مردی متاهل به نام مکس، نویسنده‌ای به نام آرون و زنی به نام میریام؛ هر سه از بازماندگان هولوکاست. آرون همان قهرمان کتاب شوشاست و داستان در سالهای 1950 در نیویورک می‌گذرد.
خانه اربابی (The Manor, 1967) این کتاب روایت دشواری‌های یهودیان سنتی در رویارویی با تغییرات اجتماعی لهستان در پایان قرن نوزدهم میلادی است. کاراکتر اصلی کتاب کالمان یاکوبی است، مردی که در مرز کهنه و نو ایستاده و قادر نیست هیچ یک را به تمامی بپذیرد.
ملک اربابی (The Estate, 1969) که به نوعی ادامه داستان "خانه اربابی" است.


رضا قائمی و علیرضا اعرابی این را خواندند
امیرحسین آل عوض این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
..این زندگی رو که من رو می‌بلعه کامل نشناخته بودم،
و چیزی که من رو از مرگ می‌ترسونه اینه که یقین دارم زندگی،بدون من سپری خواهد ‌شد.
مژگان خراسانیان این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
آلن روب‌گریه، نویسنده «ژلوزی» در ۱۹۲۲ در شهر برست فرانسه به دنیا آمد. بعد از پایان تحصیلات متوسطه در ۱۹۴۴ به دانشکده کشاورزی رفت و مهندس شد. تا سال ۱۹۴۸ در مؤسسه ملی آمار فرانسه خدمت کرد. وی اولین رمان خود به‌نام «پاک‌کن‌ها» را در سال ۱۹۵۳ منتشر کرد. به‌گفته محمدتقی غیاثی چند روزی هم به‌مناسبت شرکت در یک جشنواره سینمایی در ایران به‌سر برد. روب‌گریه همراه کلود سیمون، ناتالی ساروت، میشل بوتور، و چندتایی دیگر به جریانی در ادبیات فرانسه تعلق دارد که به «رمان نو» معروف شده است. آلن روب‌گریه اصول این جریان را در کتابی به نام «در دفاع از رمان نو» شرح داده است.
در رمان ژلوزی هیچ چیزی بر پایه اصول و قواعد داستانگویی معمول نیست. پیرنگ، عناصر داستان و شخصیت پردازی به رسم معمول در ژلوزی وجود ندارد. اما در عین حال همه چیز روشن است. این روشنایی نه تنها به دلیل توصیفات نوری بی نظیر در رمان بلکه به دلیل پرداخت تمام این پیچیدگی‌ها به نحو احسن است. راوی ژلوزی در جابه جای خانه پنهان است و از گوشه و کنار آن ساختمان ویلایی قصه را برای خواننده روایت می‌کند. اما نه آن قصه معمول همیشگی و نه آن طوری که خواننده به آن عادت دارد. پنجره‌ها، کرکره‌ها، درها ،دیوارها و خلاصه همه چیز در اینجا نقش اساسی بازی می‌کند. همه چیز به جز آنچه که تشنه شنیدن و خواندنش هستیم.
غیاب و نبودنی که روب گریه در ژلوزی رقم میزند بی‌نهایت درخشان است. درخشان و هنری. یک نورپردازی ویژه در صفحه به صفحه کتاب وجود دارد که تاریک و روشنایی آن بسته به وضعیت موجود و روابط بین دو کاراکتر"آ" و "فرانک" مدام تغییر می‌کند. در ژلوزی تمام نورها را تجربه می‌کنیم؛ نور اول صبح، ته مانده نور غروب، تاریکی مطلق شبانه و صدای زیبای کائنات،زنجره ها، صدای بال زدن سوسک‌ها و پرندگانی که معلوم نیست دقیقاً کجا پرواز می‌کنند. همه چیز در این رمان به نحو چشمگیری حس می‌شود. اوبژکتیو موجود در این رمان از نوع ساختگی و خنثی نیست. همه چیز از دوربینی دوطرفه دیده می‌شود و صرفاً نمی‌توان به مثابه سیاهه‌ای از اشیا به آن نگاه کرد.
خواندن ... دیدن ادامه » ژلوزی به مثابه حس کردن چیزهاست با چشمان بسته. از صفحه اولی که داستان آغاز می‌شود،می‌توانی چشمانت را ببندی و دستت را به دست راوی بسپاری. بدون هیچ نگرانی. راوی تمام سوراخ سنبه‌های این خانه زیبا و پردر و پنجره را بلد است و تو را به درستی هدایت خواهد کرد. همه چیز در این خانه طور دیگری است. حتی ساده‌ترین چیزها. چیزهایی که هیچ وقت در عمرت به آنها نیم نگاهی هم نینداخته‌ای. در این خانه حتی رد لاشه هزارپای گوشتی و چندش آور هم برایت جالب است و همینطور طرز کشته شدن‌اش و ردی که روی دیوار از خود به جای می‌گذارد.
در ژلوزی وقت داری با خیال راحت مدت‌ها به کاراکترها زل بزنی و حرکاتشان را دقیق بررسی کنی. از لای کرکره‌ها و پنجره‌های نیمه باز. بدون هیچ عجله‌ای. می‌توانی لباسهایشان را به دقت تماشا کنی و تمام کارهای روزمره‌شان را با صبر و حوصله تعقیب کنی.
خواندن ژلوزی درک تازه‌ای از چیزهاست. درک تازه‌ای از اشیا، از نور،ازتاریکی و صداهایی که در شب می‌پیچد و درک تازه‌ای از چرخش‌های زمانی. آنگونه که واقعاً وجود دارند نه آنگونه که به ما تلقین کرده‌اند.
در ژلوزی گاهی نفس‌ات به شماره می‌افتد و دچار اضطراب می‌شوی. هراسی که به هنگام ورود به مکانهای ناشناخته داری. هراس از آدم‌هایی که خوب نمی‌شناسی‌شان. در ژلوزی آنقدر به راوی نزدیک هستیم که انگار از چشمان او به دنیای داستانش خیره شده‌ایم.
«آلن روب گریه» نویسنده مشهور فرانسوی و از بنیانگذاران جنبش «رمان نو» در سن ۸۵سالگی در سال ۲۰۰۸ از دنیا رفت.
امیرحسین آل عوض این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
بیست و هفتم شهریور
روز شعر و ادب پارسی
روز بزرگداشت استاد سید محمد حسین بهجت تبریزی، متخلص به #شهریار
گرامی ... دیدن ادامه » باد


ای چشم خمارین تو و افسانه نازت
وی زلف کمندین من و شبهای درازت
شبها منم و چشمک محزون ثریا
با اشک غم و زمزمه راز و نیازت
بازآمدی ای شمع که با جمع نسازی
بنشین و به پروانه بده سوز و گدازت
گنجینه رازی است به هر مویت و زان موی
هر چنبره ماری است به گنجینه رازت
در خویش زنیم آتش و خلقی به سرآریم
باشد که ببینیم بدین شعبده بازت
صد دشت و دمن صاف و تراز آمد و یک بار
ای جاده انصاف ندیدیم ترازت
شهری به تو یار است و غریب این همه محروم
ای شاه به نازم دل درویش نوازت
علیرضا اعرابی و Mehdiboronloo Boronloo این را خواندند
امیرحسین آل عوض این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
تو مثل یکی از اون سگایی. سگای ناخواسته ای که همه ی عمر باهاشون بدرفتاری شده. آدم میتونه مدام بهشون لگد بزنه و لگد بزنه. اما اونا بازم برمیگردن ، گریه و زاری می کنن و دم تکون میدن. شروع کن! امیدوارم کارت اینبار متفاوت باشه.« تو یه سگی ».

وضعیت تو عین گه بود....

بوی ... دیدن ادامه » بد شراب.....
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
آلفرد هیچکاک شاید همه چیز را در مورد خطاهای ممکن در حدس و گمان هایمان در مورد آنچه از پنجره ای می بینیم گفته باشد. پائولا هاوکینز روزنامه نگار لندنی در اولین رمان پرفروش و مهیجش ، با عنوان دختری در قطار با به کارگیری محدودیت هایی که قاب پنجره ایجاد می کند، نقاطی تاریک و مبهم را خلق کرده است. راشل قهرمان داستان هر روز با قطار مسیری را رفت و آمد می کند، از پنجره قطار به بیرون نگاه می کند و معمولا با خود یک بطری مشروب دارد. شخصیتی به هم ریخته، آشفته، افسرده است که از کار بیکار شده و هنوز در سوگ پایان زندگی مشترکش به سر می برد. اعتیاد شدید به مصرف الکل باعث ایجاد اختلال فراموشی حوادث هنگام مستی او شده است، این مساله همزمان می شود با اتفاقات مهمی در داستان در رابطه با گم شدن زنی که بعدا جسدش بیرون از شهر پیدا می شود. وضعیت روحی روانی راشل به عنوان راوی اصلی داستان، به گونه ای است که نمی توان به آنچه روایت می کند به راحتی اعتماد کرد و این مساله به ابهام داستان بیشتر می افزاید.

او به خاطر مستی و مصرف الکل از کار اخراج شده است، با این وجود هنوز هر روز مسیر بین آشبری، شهری جدید در حومه ی لندن را به سوی ایستگاه اوستن با قطار رفت و آمد می کند و این رفت و آمد روزانه با قطار به بخش اصلی زندگی اش تبدیل شده است. البته بیشتر از خود سفر منظره ی خیابانی که در مسیر هر روزش است است که برایش اهمیت دارد. زمانی راشل با همسرش تام در این خیابان سکونت داشتند، و حال تام با همسرش جدیدش آنا و دخترشان در آنجا زندگی می کنند. نگاه کردن به خانه ای که قبلا خودش در آن زندگی می کرده است برایش زجرآور است. راشل برای تسکین این درد به تماشا و تصور زندگی زوجی ناشناس می پردازد که چند خانه آن طرف تر از خانه ی تام هستند. با آنچه هر روز از از دور از زندگی آن ها می بیند به تصور کردن زندگی این زوج می پردازد و برای آن ها اسم انتخاب می کند، جیسن و جس، و شغل های پر زرق و برق (پزشک همراه جهانگردان برای جیسن، و شغلی در صنعت پوشاک برای جس) و زندگی پر از عشق و فداکاری را در ذهنش برای آن ها تصور می کند.

بروز ... دیدن ادامه » اختلالات در حافظه اش و ناتوانی اش در به یاد آوردن آنچه به هنگام مستی اش رخ داده است باعث آزار و سردرگمی اش می شود و مسایلی همچون خشونت و حس شرمندگی به این مشکل می افزاید. شبی در زیر گذر خیابانی که شخصی او را به شدت کتک می زند، او زخمی و خونین به خانه بر می گردد و می خوابد، بیدار که می شود چیزی از آن چه اتفاق افتاده به یاد نمی آورد. تنها پیامی از شوهر سابقش دریافت کرده است که او را به خاطر پرسه زدنش حول خانه شان و ترساندن آنا نکوهش می کند، این همان شبی است که مگان در آن گم می شود و این ابهام در ذهنش به وجود می آید که آیا او مسول گم شدن جس، شخصیتی است که در ذهنش ساخته بود یا خیر (که بعدا مشخص می شود اسم واقعی اش مگان است).

برخلاف شخصیت خیالی که راشل از مگان در ذهن خود ساخته،‌ مگان زنی است تنها و دارای مشکلات روحی فراوان که مرتکب اعمال نادرستی شده است. رابطه ای خشک و وخیم با جیسن (اسم واقعی اش اسکات است و متخصص آی تی است) دارد. اسکات در پرونده گم شدن مگان یکی از مظنون های پلیس می شود و بعدا ارتباطی بین راشل و اسکات شکل می گیرد.
راشل مکررا با شوهر قبلی اش تماس گرفته و پیام می فرستد و حتی یک بار حین مستی وارد خانه شان شده و کودک آن ها را با خود بیرون می آورد. پس از گم شدن مگان، خودش را قاطی بررسی های پلیس می کند و ریسک های زیادی به خاطر رسیدن خودش به آرامش انجام می دهد. بر اساس آنچه از پنجره ی قطار دیده است به پلیس پیشنهاداتی برای حل پرونده می دهد، ریسک هایی همچون ارتباط نامتعارف با اسکات و گرفتن وقت مشاوره با روان درمان مگان از او سر می زند.

تصور اینکه همه این اتفاقات چگونه ممکن است به شیوه ای باور پذیر روایت شود مشکل است اما دختری در قطار با ساختار روایی اش توانسته داستان را به خوبی پیش ببرد و خواننده را با خود به درون داستان بکشد. از زبان راشل و به ترتیب تاریخ وقوع حوادث نویسنده شروع می کند به روایت داستان پر از اندوه مگان که اکنون گم شده و کسی از او خبر ندارد و تیتر اول اخبار شده است، روایت تغییر مسیر می دهد به داستان آنا که نگرانی هایش از جانب زن قبلی همسرش که تعادل روانی ندارد روز به روز رو به افزایش است. نوع بیان شخص اول روایتگر داستان دیوانه کننده، دقیق است و صورتی اخبار گونه دارد. “کابوسی که امروز دیدم متفاوت بود. در آن من کار اشتباهی مرتکب شدم که نمی دانم چه کاری است، تنها چیزی که می دانم این است که نمی توانم آن را بفهمم، می دانم که اکنون تام از من متنفر شده و دیگر با من صحبت نمی کند و با همه در مورد کارهایی که کرده ام صحبت کرده است و حال همه بر ضد من هستند، همکلاسی هایم ، دوستانم حتی مادرم. آن ها با انزجار به من نگاه می کنند، کسی به من گوش نمی دهد و کسی نیست که اجازه دهد بگویم که تا چه حد متاسفم. حال بسیار بدی دارم، نا امیدم و احساس گناه می کنم، نمی دانم و نمی توانم فکرش را بکنم که ممکن است مرتکب چه عملی شده باشم.”

خواننده رمان گاهی با توجه به تصورات و افکار خودش، ارتباط عاطفی اش با شخصیت های داستان را در هم می آمیزد، راشل با رفتارهای غیر منطقی و آسیب هایی که به زندگی اش وارد کرده است گاهی خواننده را به همدردی با خود وا می دارد و گاهی به خاطر اشتباهاتش به سختی می شود از او حمایت کرد. آشنایی راشل با زندگی مگان و در نهایت رسیدن به قاتل مگان، از یک پنجره و دیدن زندگی آنان از دور و از داخل قطاری در حال حرکت آغاز می شود، قطاری که هر روز مسیری تکراری را با آن می رفت و برمی گشت.

منتقد: جین هانف کورلتیز
امیرحسین آل عوض این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
خم شدم تا اتاق زیر پایم را ببینم، آنگاه توانستم مستی و از خودبی خودیِ شونِدی را حس کنم. غرابت دنیایی که از ورای سوراخ زیر شیروانی دیده می شود فراتر از تصور است. شیزوکو درست زیر پایم قرار داشت و سرش پایین بود؛ هرگز تصور نکرده بودم زاویه ای که از آن به فرد نگاه می کنیم تا این حد بتواند روی نظرمان اثر بگذارد.
علیرضا اعرابی این را خواند
فرشته حسین پور و امیرحسین آل عوض این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

عشق یک گِن است. برای این‌که بدانی چرا این‌قدر باارزش است، باید بیش‌ازاندازه چاق باشی. چربی‌هایی را که سال‌به‌سال زیاد شده، لایه‌لایه اضافه شده و بر روی هم انباشته شده، نظم و نظام می‌بخشد و بعد روبه‌رویش می‌ایستد و به اثری که خلق کرده نگاه می‌کند. عشق تاجر خیال است. خیالاتی را که در گوشه و کنار مانده‌اند بیرون می‌آورد، می‌شوید، ... دیدن ادامه » پاک می‌کند، آراسته می‌کند و آن را با سر رویی آراسته و تمیز به صاحب خیال می‌بخشد. عشق انسان را زیبا می‌کند؛ بی پروا با تصاویر بازی می‌کند؛ یعنی با چهره‌ها، یعنی با آینه‌ها. آدم‌های قهرکرده را با آینه‌ها آشتی می‌دهد؛ تنهایان را در آینه‌ها تکثیر می‌کند.
عشق یک گن است. روزی می‌آید که در مکان و زمانی غیرمنتظره بندهایش پاره می‌شود. بدون آن‌که فرصتی برای بررسی اتفاقات بماند، چربی‌هایی که از دست فشار گن خلاص شده‌اند، از درزهای گن بیرون می‌زنند. در آن کشمکش، در یک چشم به‌هم زدن، بدن به حالت اولیه‌اش برمی‌گردد. عشق یک گن است. برای این‌که بدانی چرا این ‌قدر کوتاه و گذرا است، باید بیش‌ازاندازه چاق باشی.
امیرحسین آل عوض این را خواند
آرش رخش این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
هنوز نمرده بودم، ولی داشتم به سرعت می گندیدم.
کی تو این وضعیت نبود؟
همه مان مسافر این کشتی سوراخ هستیم و دلمان هم خوش است که زنده ایم.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید


به یاد می‌آورم که مادرم پرستو را از هر پرنده‌ای بیش‌تر دوست دارد.
زمین‌گیر ... دیدن ادامه » نیست،مهاجر است و در فصل‌های سال سفر می‌کند،با زمان همراه و مثل آب در آن روان است ولی آشیانه را از یاد نمی‌برد و هر بهار سوار بر بالِ فصل بازمی‌گردد.
رضا سمنانی و امیرحسین آل عوض این را خواندند
محمدرضا نجفیان این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
درست یا نادرست، من زمان ازدواجم را با مرگ پدرم مرتبط می‌دانم. شاید در کرات دیگر روابط دیگری حاکم باشد. پیش از این، مشکل بود آن‌چه را که فکر می‌کردم می‌دانم، به زبان بیاورم. تا جایی که می‌دانم، چند وقتی از مرگ پدرم نگذشته بود که سر قبرش رفتم و آن روز، تاریخ مرگش را یادداشت کردم. فقط تاریخ مرگش را، چون آن روز تاریخ تولدش برایم اهمیتی ... دیدن ادامه » نداشت. من صبح به قبرستان رفتم، همان‌جا غذای مختصری خوردم و غروب برگشتم. اما چند روز بعد خواستم بدانم چند ساله بود که مرد. برای یادداشت تاریخ تولدش، بایستی به قبرستان برمی‌گشتم.
امیرحسین آل عوض این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

فیلسوفان حوصله ام را سر می برند.
زبانشان تلخ است ،
امیال ... دیدن ادامه » آنها آنقدر بی تابانه است که هیچ گاه أرضا نمی شود

وقتی کسی عاشق است ، نمیتواند فکر کند .
سودای آن دارد که خانمان خویش بر باد دهد
هیچ فکری را پیش خودش نگه نمی دارد
همه را به سوی دلدارِ می فرستد
وقتی کسی عاشق است
انگار مست است ،
رها از خویشتن ، آزاد از هفت دولت
جیب خود را خالی و نامش را گم می کند ...
Majid Abouzar این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
می ترسم از زنان زیبا
بیشتر
از زن های زیبایی
که ... دیدن ادامه » نام هایی زیبا دارند

می ترسم از زندان
بیشتر
از زندان هایی
که نام هایی زیبا
بر آن ها گذاشته باشند

مثلا همین دریا
که زندانی ست
با میله هایی از آب

می ترسم این خشکی
ادامه ی همان دریا باشد
و ما سال ها
در زندانی زندگی کرده باشیم
که تنها
وقتی باران می آید
میله هایش را می بینیم
علیرضا اعرابی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
اصرار در اندوه، چون از مدت معین بگذرد، دلیل بر خامی فکر است
و کم ظرفی و بی تجربگی
و ضعف نفس را نشان می‌دهد.
علیرضا اعرابی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
با ثبت اولین سفارش خود از ارسال رایگان بهره‌مند شوید!
مونا سلیمیان این را دوست دارد
یا سلام
الا این اولین خرید من هستش ولی بازم از من پول برای پیک میخواهد
۰۴ اسفند
سلام
برا اولین سفارش منم هزینه پستی میخواد چرا اینجوریه.
۱۰ اسفند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
جشنواره تخفیف 15 درصدی کتاب‌های "نشر نی" از دوم تا یازدهم بهمن ماه 95 در شهرکتاب آنلاین.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
جشنواره تخفیف 30درصدی از تاریخ 14 الی 21 دی ماه در شهر کتاب آنلاین برگزار می شود.
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
جشن امضای اینترنتی کتاب‌های «بزرگمهر حسین‌پور» از یکم تا دهم دی ماه 1395 در شهر کتاب آنلاین برگزار می‌شود.


http://yon.ir/4AL8
فرزاد تاران این را دوست دارد
مهدی نصیری این را می‌آید
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
- بخشی از کتاب:

نیمه ای شب از بانه راه افتادیم. از سرمای شدید، شیشه های اتوبوس یخ زده و تصاویر بیرون مات و مبهم بود. بدون اینکه متوجه سرمای شیشه باشم سرم را به آن تیکه دادم و خوابم برد. کریم حبیبی دست گرم و نرمش را از پشت سر، بین شیشه و صورتم قرار داد و خوابم عمیق شد. با رسیدن به مقصد فهمیدم دست او به شیشه چسبده و جدا نمی شود. برای اینکه بیدار ... دیدن ادامه » نشوم حتی دستش را جابجا نکرده بود. پس از مقدار تلاش، تکه ای از پوست نازک روی دستش کنده شد و روی شیشه یخ زده ماند...
فرشته حسین پور و parisa zendebudi این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
نشریه ماه نامه شهرکتاب 13 در شهر کتاب آنلاین:

http://shahreketabonline.com/products/51/166406
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کاربران گرامی شهر کتاب آنلاین، از شما دعوت می شود از غرفه شهر کتاب آنلاین در نمایشگاه الکامپ بازدید فرمایید.

زمان: ۲۵ الی ۲۸ آذر ماه
مکان:سالن ۳۸
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
کاربر گرامی جناب آقای «حسین شایگان» با خرید ۱۵ جلد کتاب در تاریخ ۱۳ آذر ۹۵ با شماره‌ی سفارش ۶۹۷۹۶ برنده‌ی جایزه‌ی یک میلیون تومانی شهرکتاب آنلاین می‌باشند.
حسین توکلی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
- همراهان گرامی شهر کتاب آنلاین

کاربران محترم شهرستان از ۲۳ام آذر ماه ۹۵ به مدت یک هفته با خرید بالای ۲۰ هزار تومان، از ارسال «رایگان» بهره‌مند خواهند شد.
نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
- بخشی از کتاب:

ایگنیشس با بلندترین صدایی که در توانش بود ادامه داد «لحظه ی تصمیم گیری است. آیا می خواهید تنها استعدادتان را برای نجات جهان به کار ببرید یا به اعضای جامعه ی جهانی پشت خواهید کرد؟»...
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
- برشی از کتاب:

خوشا به حال آنها که میتوانند به خود بگویند : میخواهم راه بروم،نمیخواهم به جایی برسم. و بدا به حال آنها که به خود تحمیل میکنند که، میخواهم به آنجا برسم...
- برشی از کتاب:

مهر ورزیدن یک توانایی انسانی است. ما هر کس را به خاطر آنی که هست دوست می داریم. از او تجلیل می کنیم و نسبت به او احساس خویشاوندی و نزدیکی داریم. از سوی دیگر ، عشق رمانتیک در واقع نوعی عشق الهی است. ما شخص دیگر را به مقام خدایی می رسانیم. بی آنکه بدانیم از آن عشق می خواهیم که تجسم خدا برای پا باشد. عاشق بودن تجربه ی عمیق مذهبی ... دیدن ادامه » است و برای بسیاری از افراد تنها تجربه ی مذهبی است که در تمام عمر خود داشته اند ، آخرین فرصتی که خدا در اختیار آنها قرار داده تا او را به درستی بشناسند...
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
- برشی از کتاب:

بزرگ بود
و ... دیدن ادامه » از اهالی امروز بود
و با تمام افق‌های باز نسبت داشت
و لحن آب و زمین را چه خوب می‌فهمید.

صداش
به شکل حزن پریشان واقعیت بود
و پلک‌هاش
مسیر نبض عناصر را
به ما نشان داد.
و دست‌هاش
هوای صاف سخاوت را
ورق زد
و مهربانی را
به سمت ما کوچاند.

به شکل خلوت خود بود
و عاشقانه‌ترین انحنای وقت خودش را
برای آینه تفسیر کرد.

و او به شیوه‌ی باران پر از طراوت تکرار بود.
محمدرضا نجفیان این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
برشی از کتاب:

"آن شب روی تختم دراز کشیده بودم و درباره مرگ و رفتن به بهشت، نزد مادرم، فکر می‌کردم. اگر او را می‌دیدم، می‌گفتم: «مادر، من رو ببخش. خواهش می‌کنم» و او آنقدر مرا می‌بوسید تا پوسته پوسته شوم و به من می‌گفت که تقصیری نداشته‌ام. او در ده هزار سال اول این را به من می‌گفت.

در ... دیدن ادامه » ده هزار سال بعدی، مادرم موهایم را مرتب می‌کرد. با شانه کردن موهایم چنان زیبایم می‌کرد که با دیدن من چنگ از دست نوازندگان بهشتی به زمین بیفتد و فقط زیبایی مرا تحسین کنند. با نگاه کردن به موهای یک دختر می‌توانید بفهمید که مادر دارد یا نه....."

سومانک کید اولین و مشهورترین رمانش #زندگی_اسرارآمیز را در سال ۲۰۰۲ توسط انتشارات وایکینگ منتشر کرد. این رمان به یکی پدیده در ادبیات آمریکا تبدیل شد. دو سال و نیم در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرار داشت.
لیلی وقتی چهارساله بود مادرش مرد. او با پدرش و زنی سیاه پوست زندگی می‌کند. پدر لیلی مردی سخت‌گیر و بداخلاق است. لیلی از وسایل مادرش عکسی از حضرت مریم در قابی کوچک پیدا می کند که رنگ پوستش تیره است و...
مریم توفیقی و فرشته حسین پور این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
- برشی از کتاب:

هوش اجتماعی که دانیل گلمن آن را برتر از ضریب هوشی و‌ هوش هیجانی می‌شمارد، روابط انسان را با جامعه پیرامون خود شکل می‌دهد و دنیای بیرونی و درونی و‌موفقیت و شکست او را رقم می‌زند.

آیا ... دیدن ادامه » هوش اجتماعی ارثی و ژنتیکی است و یا اکتسابی و قابل پرورش و تعلیم است؟ چگونه می‌توان این نیروی شگفت‌انگیز باطنی را در هنگامه بحران‌های سهمگین زندگی و تندبادهای مشکلات و سختی‌ها به کار گرفت و با عقل و تدبیر از توفان‌ها گذر کرد و راه‌حل‌های در خور و آسان یافت؟

چرا بسیاری از مردم با هوش اجتماعی بیگانه هستند و معمولا گوشه‌گیر، انسان‌گریز، غمگین، هراسان و افسرده‌حال می‌شوند و کنج تنهایی را بهتر دوست دارند و با هم‌نوعان خود نمی‌جوشند و روحیه همدلی و همدردی و مهربانی ندارند؟ آیا ذاتا چنین خلق و خویی دارند و یا اجتماع برای‌شان تحمیل کرده‌است؟
parisa zendebudi این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
صفحه 1 از 3