توجهات
دیوار شهر کتاب، دیواری‌است برای گفت‌وگوی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و نوشتن درباره علاقه‌مندی های مشترک
برای نوشتن و فعالیت در دیوار شهر کتاب به سیستم وارد شوید
هاناآرنت می گوید تاماس جفرسن ازتجربه ی تاریخ انقلاب که تدوین قانون اساسی را هم در بر میگرفت درسهایی آموخت . این تجربه اورا به این نتیجه رساند که "قانون اساسی باید در فواصل معینی مورد تجدیدنظر قرار گیرد" .
زیرا هر نسلی حق دارد که شکل مطلوب خودش را برای حکومت بر گزیند . آرنت میگوید جفرسن متوجه بود که فعالیت برای تأسیس حکومت از طریق تدوین قانون اساسی فعالیتی است که "فضای آزادی را شکل میدهد".

فلسفه ... دیدن ادامه » ی هانا آرنت
پاتریشیا آلتنبرند جانسون
۲۶ دى
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
_من چطور به اینجا آمدم؟
_تشریح آن ، کار یک نفر زمینی دیگر است . زمینی ها مفسران بزرگی هستند ؛ تشریح می کنند چرا کیفیت این واقعه چنین است ؛ چگونه می توان به وقایع دیگری دست یافت یا از وقایع دیگری اجتناب کرد. من یک ترالفامادوری هستم و نحوه ی نگرش من به زمان مثل نحوه ی نگرش ما به پهنه ای از کوههای راکی است . تمامی زمان ،تمامی زمان است . تغییر نمیکند . به اختصار یا تفسیر تن نمیدهد . زمان وجود دارد همین .
113ص

سلاخ ... دیدن ادامه » خانه ی شماره پنج
ونه گات
۲۶ دى
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

مردی که زنی را دوست دارد ، تنها به نقص های معشوق ، به هوس ها وضعف های او نیست که وابسته است : چین های صورتش ، خال هایش ، لباس های ژنده اش ، و یک وری راه رفتن اش ، اورا استوار تر و بیرحمانه تر از هرگونه زیبایی به زن وابسته میکند


خیابان ... دیدن ادامه » یک طرفه
والتر بنیامین
مترجم: حمید فرازنده
۰۴ دى
دقیقا" همینطوره
۰۴ دى
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

"آره جاستین ،افسوس خوردن هات رو درک میکنم ، ولی مسئله ی مهم این نیست که به عقب برگردی، مسئله ی مهم اینه که ده سال دیگه ،چنین افسوس هایی نداشته باشی . و به نقطه ی شروعت نگاه کن ! خیلی جالبه که تو این زن رو ترک کردی ! خیلی جالبه که به خودت این جرئت رو دادی که چنین قدمی برداری .."
281ص

دروغگویی ... دیدن ادامه » روی مبل
اروین_یالوم
ترجمه:حسین کاظمی یزدی
۰۴ دى
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

وقتی به این می اندیشم که میل و خواستی همواره میلیونها جوان اروپایی را تحریک و وسوسه میکندکه کاری انجام دهند ،جوانانی که نه کسالت و ملال را می توانند تحمل کنند ، و نه خودشان را ، متوجه میشوم که باید در وجود آنان میل و خواستی برای رنج بردن بهر قیمتی وجود داشته باشه ، تا شاید دلیلی برای اقدام و انجام کارهای بزرگ بدست آنان دهد .
آری رنج و عذاب لازم است ! بهمین علت فریادهای سیاستمداران را می شنویم ، شاهد اندوه و درماندگی بیشمار همه ی طبقات و مصیبت های دروغین ،ساختگی و اغراق آمیز و شتاب کورکورانه برای باور کردن آنها هستیم .

حکمت ... دیدن ادامه » شادان
فریدریش نیچه
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

ای همنوع من ،همنوع عزیز من ! نمی دانم آیا هنوز می توانی به زیان نوع ما "نابخردانه " و "بد" زندگی کنی ؟ آنچه میتوانست به نوع ما آسیب برساند شاید از هزاران سال پیش درما مرده است . شاید این از آن مواردی ست که حالا دیگر از دست هیچ کس حتی پروردگار کاری ساخته نیست . به دنبال بهترین یا بدترین امیال یا گرایشات خود برو و بهرحال بسوی نیستی ات گام بردار ، درهر دو صورت شاید به گونه ای به پیشرفت بشریت کمک کرده ای ، به این عنوان جزو نیکوکاران محسوب خواهی شد وحق خواهی داشت ستایشگرانی داشته باشی ...همینطور کسانی هم تورا مسخره خواهند کرد !اما هرگز کسی را پیدا نخواهی کرد که بتواند تماما تورا به عنوان یک فرد ، حتی در بهترین خصوصیات وکارهایت مورد تمسخر وریشخند قرار دهد، کسی که بتواند حقیقت تورا یعنی حقارت بی پایانت را ای مگس بیچاره ، ای وزغ بینوا نشانت دهد !..56ص

حکمت ... دیدن ادامه » شادان
فریدریش نیچه
ایرج پوراردشیر این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام
پشتیبانی شهرکتاب آنلاین
جسارتا من بارها با موردی برخورد کردم مثل همین کتاب که قیمت پشت جلد باهمان چاپ کاملا متفاوت از قیمت اعلامی در سایت شماست
من ... دیدن ادامه » همین کتاب را دارم و قیمت پشت جلدآن 55000ریال ست اما شما 175000ریال درج کردید
بسیاری دیگری از کتابها هم همین مورد را دارند بااین شرایط خرید از سایت شما با مشکل برای کاربران همراه خواهد بود
ممکن ست توضیح بفرمایید؟
باسپاس
رضا صادقی این را خواند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

یک تسلی دیگر در مواجهه با اتهامات مربوط به نا بهنجاری ، دوستی است . یکی از ویژگی های دوست این است که آن قدر مهربان است که در مقایسه با اکثر مردم بخش بیشتری از وجود مارا بهنجار میداند . هنگام گفتگو با مخاطبی عادی بسیاری از نظرهای خود را به دلیل بسیار زننده بودن ، جنسی بودن، مأیوسانه بودن ،احمقانه بودن ،هوشمندانه بودن یا احساساتی بودن ،بیان نمی کنیم ولی این نظرهارا با دوستان خود درمیان می گذاریم _
دوستی ، توطئه ی کوچکی است علیه آنچه دیگران معقول می پندارند .


تسلی ... دیدن ادامه » بخشی های فلسفه
آلن دوباتن
عرفان ثابتی
یوسف نیک نژاد ، Emile آژار و سعید علی پور این را خواندند
بهنام قاسمی و روزبه جعفری این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

مونتنی ،مثل اپیکور ،دوستی را مولفه ی ضروری خوشبختی می دانست :
به باورمن ، شیرینی مصاحبت رفیقی مناسب و دمساز هرگز به ضرر کسی تمام نمیشود . آه !یک دوست ! چقدر قضاوت دوران باستان درست است که معاشرت با کسی گواراتر از عنصر آب و ضروری تر از عنصر آتش است .
173ص

تسلی ... دیدن ادامه » بخشی های فلسفه
آلن دوباتن
عرفان ثابتی
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

فوکو به شیوه ی کاراندازی جدیدی از قدرت اشاره می کند که خود را دیگر نه در قالب نظارت به وسیله ی سرکوب ، بلکه در قالب ِ"نظارت به وسیله ی تحریک" عرضه میکند . "رخت ها را بکن ، اما ترکه ،خوشرو و برنزه باش ."

55ص
فلسفه ... دیدن ادامه » درخیابان
عبور از فوکو و بودیار
ترجمه :روزبه گیلاسیان

ایرج پوراردشیر این را خواند
مجتبی نوروزی و سعید علی پور این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

میشل فوکو میگوید:

... دیدن ادامه » " مرگ ِتأویل ، به معنای ایمان آوردن به هستی نشانه هاست ، نشانه هایی که به گونه ای نخستین،آغازین، راستین ، درمقام علامت هایی منسجم ، مناسب و نظام مند ، وجود دارند... زندگی ِتاویل، از سوی دیگر به معنای ایمان آوردن به این ست که چیزی وجود ندارد بجز تأویل ...
(مقدمه ی کتاب)

این یک جپق نیست
میشل فوکو
مانی حقیقی
علیرضا اعرابی این را خواند
روزبه جعفری و مریم جمالی این را دوست دارند
نیلوفر جان سلام میشه لطفا" به من بگی لیست علاقه مندیهاتو چطور و کجا نوشتی که در پروفایلت نمایش داده میشه
۲۹ مهر
در صفحه ی کتاب یه ایکون قلب هست که بتونید علاقمندی هاتونو با روشن کردنش مشخص کنید .
۰۲ آبان
ممنون مهربون امتحان میکنم
۰۳ آبان
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

عشق عاجز ازبیان خود ،عاجز از سخن گفتن،با اینهمه میخواهد که خود را اظهار کند ،خود رافریاد بزند ، همه جا بنویسد "...."..عاشق هرکار کند ، به هرکاری دست بزند ، اسیر اشتیاقی به پیشکش کردن ان است .هرچه می کند ،بی درنگ و حتا پیشاپیش میخواهد انرا به معشوق هدیه کند: برای اوست که عاشق کاری کرده یاخواهد کرد این بنام کردن همچون راهی ،برای بیان بخشیدن به هدیه ها عمل میکند . ص89


سخن ... دیدن ادامه » عاشق
رولان بارت
ترجمه : پیام یزدانجو
علیرضا اعرابی این را خواند
روزبه جعفری و عادل خالدی کلهر این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

بارت درعین برقراری پیوند بین تعهد و نوشتار ، بی درنگ خاطر نشان میکند که نوشتار هنوز و همچنان مقید است ، یعنی مجال آزادی نامحدود نمی دهد :" نویسنده این اختیار را ندارد که شیوه ی نوشتارخود را در نوعی مخزن بی زمان و جاودان اشکال ادبی جسته و از آن میان انتخاب کند . زیر فشار تاریخ و سنت است که شیوه های نوشتار ِممکن برای یک نویسنده مطرح می شوند ؛ این است که یک تاریخ نوشتار وجود دارد ".

رولان ... دیدن ادامه » بارت
گراهام آلن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

ما صاحب مکان های مقدسی در درونمان هستیم و اگر آماده باشیم و بخواهیم می توانیم به آسانی این کلیت را که چه کسی هستیم ، ببینیم . بسیاری از ما از دیدن آنچه پشت درهای بسته ی زندگی مان وجود دارد ،واهمه داریم . بنابراین به جای ِاینکه از سر کنجکاوی و ماجراجویی به شناخت خود ِپنهانمان بپردازیم که سراسر شگفتی و هیجان است ، وانمود میکنیم که چنین اتاق هایی اصلا وجود ندارد و این چرخه همچنان ادامه دارد .
46ص

نیمه ... دیدن ادامه » ی تاریک وجود
دبی فورد

برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

گوویندا ، چنین گمان دارم که" مهرورزی بزرگترین و ارجمندترین چیزهای جهان است ." شاید اندیشمندان بزرگ بررسی جهان و باز گفتن رازهای آن و دل بد کردن به آن را ارج بگزارند . اما من چنین می انگارم که همان دوست داشتن جهان ارجی دارد و نه دل بد کردن به آن یا با یکدیگر بد سگالی کردن؛ اما اینکه بتوانیم جهان وخودمان و همه ی چیزها را بامهر بنگریم و ستایش کنیم و بزرگ داریم ."
130ص

سیذارتا
هرمان ... دیدن ادامه » هسه
ایرج پوراردشیر این را خواند
مجتبی نوروزی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

"دانش را می توان به دیگری رساند ، اما خرد را نمی توان . می توان آن را یافت ، می توان در آن زیست ، می توان با آن و از آن نیرومند شد ، می توان با آن کارهای شگفت کرد ؛ اما نمیتوان آن را به دیگری رساند یا آموخت . "
126ص


سیذارتا
هرمان ... دیدن ادامه » هسه
ژیلا .. و علیرضا اعرابی این را خواندند
مجتبی نوروزی و فهیمه حسین پور این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

آنچه محرک ربیع در برلین بود ، خواست ناگهانی او بود برای دور زدن کاستی های ازدواجش با حمله ی تازه اما آرام به زندگی فردی دیگر .
اما همانطور که حالا متوجه شده ،چنین خواسته ای تنها می توانسته یک عمل احساسی بی ارزش باشد ، و البته نوعی عمل ظالمانه که همه ی افراد درگیر در ان بازنده هستند و آسیب می بینند . هیچ توافق رضایت بخشی نمیتوانست بدون از دست دادن چیزی صورت بگیرد . ربیع متوجه می شود که " ماجراجویی" و "امنیت" باهم ناسازگارند. ازدواج عاشقانه و داشتن فرزند تمایلات جنسی ناگهانی را نابود میکند . انسان نمیتواند همزمان هم بی بندوبار باشد و هم یک رمانتیک متأهل . هرچقدر هم که هردوحالت جذاب باشند .
هیچ ... دیدن ادامه » کدام از این دو برایش بی زیان نیست . اگر با لارن قطع رابطه کند ، بدین معناست که ازدواجش را نجات داده اما بدین معناست نیز هست که سرچشمه ی مهمی از محبت و خوشی را از خودش دریغ کرده است . نه خائن و نه همسر وفادار هیچ کدام چاره ای ندارند .هیچ راه حلی وجود ندارد.
195ص

سیر عشق
آلن دوباتن
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

زندگی اجتماعی سرشار است از اختلاف و تضاد میان برداشت های دیگران از ما و واقعیت وجودی ما .
وقتی محتاط هستیم ، به حماقت متهم می شویم . کمرویی ما نشانه ی غرور و تمایل به جلب چاپلوسی شمرده می شود، می کوشیم تا سو تفاهم را از میان برداریم ولی دهانمان خشک می شود و نمی توانیم جملات مورد نظر خود را بیان کنیم . دشمنان سرسخت به مقام هایی منصوب می شوند که ما را زیر دست ـآنان می سازد . در برابر دیگران سرزنشمان می کنند . در نفرتی که نامنصفانه معطوف به فیلسوفی بی گناه (سقراط) شده طنین و پژواک همان آزار و اذیتی راتشخیص می دهیم که کسانی که نسبت به رعایت عدالت در حق ما ناتوان یا بی میل هستند برما روا می دارند .50ص

تسلی ... دیدن ادامه » بخشی های فلسفه
آلن دوباتن
بهنام قاسمی و مژگان خراسانیان این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

اگر نمی توانیم چنان خویشتنداری و متانتی داشته باشیم ، اگر تنها پس از چند کلمه ی تند درباره ی شخصیت یا دستاوردهایمان به گریه می افتیم ، دلیل آن ممکن است این باشد که تایید دیگران بخش مهمی از قابلیت ما برای اعتقاد به حقانیت خودمان را تشکیل می دهد . مااحساس می کنیم که حق داریم عدم محبوبیت را نه فقط به خاطر دلایل عملی ، و به دلیل پیشرفت با بقا بلکه مهم تر از آن به این دلیل جدی بگیریم که مورد تمسخر قرار گرفتن نشانه ی روشنی از گمراهی ماست.../ 37ص

تسلی ... دیدن ادامه » بخشی های فلسفه
آلن دوباتن
بهنام قاسمی و مژگان خراسانیان این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

نظرمن درباره ی مفهوم عشق چیست؟ من عملا ،نظری درباره ی مفهوم عشق ندارم . خوش حال می شوم بدانم "عشق چیست" اما من ِدرخود نگر، تنها وجود عشق را می بینم ، نه ماهیت آن را . آن چه من میخواهم بشناسم (عشق) همان جوهره ای است که برای سخن گفتن (سخن عاشق) به کارش می گیرم . تأمل قطعا جایز است . اما از آن جا که آناً به دام تعمق در تصاویر می افتد هرگز به مرز درخود نگری نمی رسد :من مطرود از منطق (منطقی که زبان هایی عاری از هرگونه اشتراک را مسلم می گیرد.) نمیتوانم ادعا کنم که دارم درست فکر میکنم پس سالها هم سخن عشق سر داده باشم باز نمی توانم امیدوار باشم که به مفهوم عشق پی برم ، مگر از راه "دنباله" های همان سخن :بارقه ها ، قاعده ها ،نکات نغز که در سیلاب سهمگین تصویرستان پخش و پراکنده اند؛
من درمکان نامناسب عشق ایستاده ام . مکان مبهوت کننده ی آن :"تاریک ترین جا همیشه زیر چراغ است ."
... دیدن ادامه »

سخن عاشق
رولان بارت
ترجمه : پیام یزدانجو
امیرحسین آل عوض و حمید رضایی این را خواندند
امین طباطبایی و فرشته حسین پور این را دوست دارند
سلام خانم ثانی. شما همون دوستی هستین که نقد تئاتر هم می نویسین؟
۰۱ مهر
بسیار خوشحال شدم که در این محیط دوست داشتنی با شما آشنا شدم. چند نوشته ای از شما خوندم و همیشه توی ذهنم مونده، حدس می زدم که شخصی فهیم و پرمطالعه هستین. امیدوارم حتمن روزی ملاقاتی داشته باشیم.
۲۶ مهر
خیلی خیلی ممنونم باعث خوشحالیم هست جناب طباطبایی عزیز ولطف و توجه شما،با کمال میل مشتاق دیدارتون هستم و مطمئنم ازتون بسیارخواهم آموخت .
۲۷ مهر
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

نظرمن درباره ی مفهوم عشق چیست؟ من عملا ،نظری درباره ی مفهوم عشق ندارم . خوش حال می شوم بدانم "عشق چیست" اما من ِدرخود نگر، تنها وجود عشق را می بینم ، نه ماهیت آن را . آن چه من میخواهم بشناسم (عشق) همان جوهره ای است که برای سخن گفتن (سخن عاشق) به کارش می گیرم . تأمل قطعا جایز است . اما از آن جا که آناً به دام تعمق در تصاویر می افتد هرگز به مرز درخود نگری نمی رسد :من مطرود از منطق (منطقی که زبان هایی عاری از هرگونه اشتراک را مسلم می گیرد.) نمیتوانم ادعا کنم که دارم درست فکر میکنم پس سالها هم سخن عشق سر داده باشم باز نمی توانم امیدوار باشم که به مفهوم عشق پی برم ، مگر از راه "دنباله" های همان سخن :بارقه ها ، قاعده ها ،نکات نغز که در سیلاب سهمگین تصویرستان پخش و پراکنده اند؛
من درمکان نامناسب عشق ایستاده ام . مکان مبهوت کننده ی آن :"تاریک ترین جا همیشه زیر چراغ است ."
... دیدن ادامه »

سخن عاشق
رولان بارت
ترجمه : پیام یزدانجو
امیرحسین آل عوض این را خواند
امین طباطبایی و فرشته حسین پور این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
تو شارلوته را دوست داری : یا امید داری ، این تو را به کاری وا خواهد داشت ؛ یا امیدی نداری ، و در این صورت از تلاش دست خواهی کشید این سخن آدم "سالم" است : یا این ، یا آن ...
اما عاشق جواب می دهد : (جوابی که ورتر می دهد) : من دارم تلاش میکنم تا راهی بین این دو گزینه باز کنم : یعنی من هیچ امیدی ندارم ، اما بااین همه ... یا به تعبیر دیگر : من لجوجانه ، انتخاب نکردن را انتخاب میکنم . من سیالیت را انتخاب میکنم ؛ من ادامه می دهم . ص73

سخن ... دیدن ادامه » عاشق
رولان بارت
ترجمه : پیام یزدانجو
امیرحسین آل عوض این را خواند
امین طباطبایی و فرشته حسین پور این را دوست دارند
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
عجیب این که مردها از او فاصله میگرفتند ، ناراحت بودند ، جرأت سر به سر گذاشتن نداشتند . کامی از تیره ای دیگر بود . انگار می ترساندشان . نه ژول نه حتی فالگی یر هیچ وقت دعوتش نمیکردند . عجیب اینکه با همه احترام و تحسینی که بر می انگیخت ،سخت احساس تنهایی می کرد.گویی همکارانش زیبایی یا استعداد اورا سرزنش می کردند .پیوند این زیبایی و استعداد ... دیدن ادامه » ، آنها را در وضع شواری قرار می داد.

یک زن
آن دلبه
پگاه نیری این را خواند
امید نیک بخت این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

سرچشمه ی آفرینش اینجاست _دست_ ؛ برای همین است که هنرما والاترین هنرهاست . ما به ماده ی بیجان زندگی می بخشیم ، مثل او ...
و به کامی که سرگرم شکل دادن به گل بود نگاه میکرد
_می ... دیدن ادامه » دانی که اگر انسان حس لامسه را از دست بدهد ، می میرد. لانسه تنها حسی است که جانشین ندارد . دست ها هیچ وقت دروغ نمی گویند . آنها را پیوسته زیر نظر بگیر تا به کنه فکر انسانها پی ببری

یک زن
آن دلبه
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

احتمالا آسان ترین افراد برای عاشق شدن کسانی هسند که درباره شان چیزی نمیدانیم . روابط عاشقانه ،هرگز به آن نابی خیالبافی های سفر های طولانی قطار نیستند ، که پنهانی فرد زیبایی را که روبرویمان نشسته و از پنجره بیرون را می نگرد ارزیابی کنیم و وقتی معشوق (خیالی) سرش را رو به داخل برگرداند و سر صحبت را با کنار دستی اش درمورد موضوع پیش پا افتاده ای مثل قیمت گران ساندویچ های قطار باز کرد ، یا بینی اش را با صدای بلند در دستمالی فین کرد قصه پایان بگیرد .

جستارهای ... دیدن ادامه » در باب عشق
آلن دوباتن
ترجمه گلی امامی.
بهار موسوی ، حمید رضایی و حمید پشتوان این را خواندند
سعیده شفیعی این را دوست دارد
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید

چون وقتی من چیزی را میخوانم در واقع نمیخوانم ؛جمله ای زیبا را به دهان می اندازم و مثل آب نبات می مکم ، یا مثل لیکوری می نوشم تاانکه اندیشه ، مثل الکل ، دروجود من حل شود تا در دلم نفوذ کند و در رگهایم جاری شود و به ریشه ی هر گلبول خونی برسد .


تنهایی ... دیدن ادامه » پرهیاهو
بهومیل هرابال
ترجمه پرویز دوایی
برای همراهی در دیوار لطفا درآغاز    وارد شوید
صفحه 1 از 2